Dobór pompy ciepła

Podstawą jest, aby wybrać właściwą moc pompy ciepła, dostosowaną do warunków, w jakich będzie pracowała. Dzięki temu będzie spełniała Twoje potrzeby. Aby zrobić to poprawnie, musisz znać zapotrzebowanie budynku na ciepło.

W najlepszej sytuacji są osoby, które posiadają obliczenia cieplne wykonane przez specjalistyczne firmy. Jednak, zwykle w przypadku prywatnych domów tego typu obliczeń się nie wykonuje ze względu na wysokie koszty z tym związane.

Zwykle polecane jest oszacowanie zapotrzebowania cieplnego na 1 m2 ogrzewanej powierzchni. Należy znać również powierzchnię swojego domu, tego typu obliczenia są możliwe do wykonania, jeżeli budynek nie ma więcej niż 400 m2.

Podstawowy wzór, jaki będzie przydatny podczas takich obliczeń to Qgb=kc x P, gdzie P to powierzchnia ogrzewanego obiektu w m2. Nie należy zapominać, aby w bilansie cieplnym uwzględnić zapotrzebowanie na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Szacunkowo można przyjąć, iż moc potrzebna do przygotowania cwu w budynku mieszkalnym wyniesie od 100 W do 300 W na osobę.

Samodzielna i biwalentna praca pompy ciepła a jej moc

Pompa ciepła może pracować w budynku samodzielnie lub w układzie biwalentnym. W tym drugim przypadku, gdy chcemy obliczyć moc pompy ciepła, powinniśmy skorzystać z następującego wzoru: Qw=Qgb*kb+Qcwu, gdzie kb to współczynnik biwalentności. Otrzymane dane pozwolą na dobranie odpowiedniej mocy pompy ciepła.

Co jeszcze warto wiedzieć o prawidłowym doborze pompy ciepła?

Temperatura wody grzewczej w instalacji z ogrzewaniem podłogowym może wynosić maksymalnie od 35 °C do 45 °C. W przypadku ogrzewania grzejnikami, ta wartość powinna oscylować w granicach 55 stopni Celsjusza.

Przy odpowiednio dobranym przepływie w instalacji górnego źródła, temperatura skraplania jest o ok. 5 °C wyższa niż temperatura wody wyjściowej pompy ciepła. Do tego procesu w przypadku ogrzewania podłogowego dochodzi w przedziale temperatury 30-40 stopni Celsjusza, a przy ogrzewaniu grzejnikowym po osiągnięciu 60 stopni Celsjusza.

W przypadku doboru mocy pompy ciepła znajomość temperatury skraplania nie ma większego znaczenia. Ta wartość jest potrzebna do określenia odpowiedniej temperatury parowania, od której zależy moc grzewcza pompy ciepła.

Wycena

Możesz nam zlecić darmowy dobór pompy ciepła

Wystarczy że wypełnisz krótką ankietę, podczas której udzielisz nam odpowiedzi na kilka prostych pytań

Zobacz
pompa ciepła 1

Pompa ciepła

Ten rodzaj ogrzewania zyskuje z roku na rok coraz większą popularność ( jest już 2-gim najczęściej wybieranym rozwiązaniem ), sprawdź dlaczego dlaczego warto takie rozwiązanie zastosować u siebie w domu oraz jakie mogą być koszty z tym związane

Jak zrobić właściwy dobór pompy ciepła ? Jakiej mocy pompa ciepła powinna znaleźć się w Twoim domu, aby można było cieszyć się z jej komfortowego działania? Inna moc pompy ciepła jest potrzebna w przypadku ogrzewania podłogowego, a inna w przypadku ogrzewania grzejnikami. Bez problemu stosowną wartość mocy pompy ciepła można obliczyć samodzielnie stosując się do obowiązujących wzorów. Wystarczy znać powierzchnię domu, aby dokonać obliczeń, dzięki którym moc pompy ciepła zostanie dobrana we właściwy sposób. Dzięki temu system będzie działał w sprawny, dostosowany do potrzeb użytkownika sposób.