Żywotność paneli fotowoltaicznych
Żywotność paneli fotowoltaicznych
18 września 2018
Dofinansowanie do pomp ciepła
Nabór wniosków w ramach programu priorytetowego czyste powietrze
19 września 2018
Pokaż wszystkie
Zarządzanie temperaturą w centrach danych

Zarządzanie temperaturą w centrach danych

Zarządzanie temperaturą w centrach danych

Centrum danych może funkcjonować we właściwy sposób jedynie wtedy, gdy będą tam panowały odpowiednie warunki termiczne. Jeszcze 10 lat temu projektantów i kierowników interesowało przede wszystkim chłodzenie dużych serwerów powietrzem. Obecnie do wyboru jest szereg nowych rozwiązań.

Efektywne przechowywanie i przetwarzanie danych jest dużym wyzwaniem dla sektora prywatnego oraz państwowego. Centra danych są obecnie priorytetowym miejscem dla ochrony. Odpowiadają za funkcjonowanie wszystkich dziedzin biznesu, handlu, a także finansów. Ryzyko utraty danych powoduje, że powstają coraz to nowe systemy pozwalające na ich zabezpieczanie. Kluczowe jest przeciwdziałanie przegrzaniu infrastruktury i utrzymanie względnie stałej temperatury pracy całego układu.

Trzeba wziąć pod uwagę to, że serwery przechowujące dane generują bardzo duże ilości ciepła. Należy to zniwelować. Znaczenie ma tu nie tylko efektywność wykorzystanego rozwiązania, ale także koszt chłodzenia, który nie powinien być zbyt wygórowany.

Jakie rozwiązania do centrów danych są do wyboru ?

Systemy HVAC dostępne są w różnych rozmiarach i typach. Do wyboru są rozwiązania:

  • pakietowe – można je zastosować wszędzie tam, gdzie jest aktualnie potrzeba,
  • modułowe – składają się z szafy serwisowej i klimatyzatorów. Tworzą korytarze bezpieczeństwa pozwalające na odizolowanie ciepłego i zimnego powietrza.
  • zabudowane.

Można zdecydować się także na Free Cooling, czyli system chłodzenia swobodnego. Jest to efektywna ekonomicznie metoda, która polega na skierowaniu naturalnego powietrza o niskiej temperaturze z zewnątrz do strumienia chłodzącego pomieszczenie serwerowni. Wpływa to na oszczędności w zakresie energii, a także kosztów. System może pracować w trzech trybach:

  • świeże powietrze – włącza się, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 13-20 stopni Celsjusza. Następuje jego automatyczne wyłączenie systemu HVAC, gdy zimne powietrze zaczyna chłodzić serwerownię,
  • mieszane powietrze – wykorzystywane jest powietrze zewnętrzne oraz obiegowe, gdy temperatura spada poniżej 13 stopni Celsjusza,
  • cyrkulacja powietrza – wykorzystywane jest powietrze chłodzone wyłącznie przez urządzenia HVAC, gdy temperatura zewnętrzna wzrasta powyżej 20 stopni Celsjusza.

Do wyboru są także odśrodkowe agregaty wody lodowej firmy LG, które stanowią ogromne wbudowane instalacje HVAC, które zajmują bardzo dużą powierzchnię. Jednak, aby utrzymać odpowiednią wartość temperatury, konieczne jest podjęcie szeroko zakrojonych działań i zaprojektowania rozwiązań na miarę nowoczesnych technik.


Napisz do nas by otrzymać projekt wraz jego wyceną:

Kontakt

Zobacz również nasze pozostałe wpisy:

Chłodnictwo – Budowa i Remont

Chłodnictwo – Budowa i Remont

Chłodnictwo – Systemy chłodnicze dla Twoich budynków  Jednostki chłodnicze są tworzone są przy użyciu wiodących technologii, a ich konstrukcja jest dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowników

Zobacz: remont.biz.pl/category/chlodnictwo/

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx