Skutki braku wentylacji
Skutki braku wentylacji
28 lipca 2018
PROMOCJA Zyskaj kupując centralę wentylacyjną Bosch Vent 5000 C
Promocja – Zyskaj kupując centralę wentylacyjną Bosch Vent 5000 C
30 lipca 2018

Budowa domu o powierzchni 140 m2 z poddaszem użytkowym – koszty

Realizacja projektu średniej wielkości domu z poddaszem użytkowym, jak wiadomo wiąże się z określonymi kosztami. Jak wysokimi?

Dom z poddaszem użytkowym jest rozwiązaniem wybieranym przez wiele rodzin. Standardowo taki obiekt składa się z:

  • salonu,
  • kuchni,
  • trzech sypialni,
  • dwóch łazienek,
  • dwóch przedpokoi,
  • kotłowni,
  • pomieszczenia gospodarczego,
  • garażu z miejscem na jeden samochód.

Podstawowe koszty związane z budową domu o powierzchni 140 m2

Podstawowe prace związane z wylewaniem fundamentów i pracami konstrukcyjnymi będą kosztowały około 19 tysięcy złotych, jeżeli parter będzie miał 70 m2. Kolejnym etapem budowy jest wnoszenie ścian nośnych, które zwykle wykonuje się z bloczków betonowych. Koszt ich budowy to ok. 18 tysięcy złotych. Do tego wszystkiego należy doliczyć koszty związane z budowaniem instalacji kominowej. Zwykle w domach o takiej powierzchni potrzebnych jest 6 kominów wentylacyjnych i jeden komin dymowy, co wiąże się z wydatkiem około 7 tysięcy złotych.

Jednym z najbardziej kosztownych elementów budowy domu jest strop, którego całość wyniesie około 21 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć montaż (ok. 3 tysiące złotych).

Budowa domu z poddaszem musi także uwzględniać stworzenie schodów, które można wykonać np. z żelbetonu. Trzeba będzie za nie zapłacić około 3 tysiące złotych.

Instalacje wewnętrzne

Żaden dom nie może obyć się bez podstawowych instalacji, wśród których można wymienić instalację elektryczną (ok. 11 tysięcy złotych), instalację wodno-kanalizacyjną (ok. 6 tysięcy złotych), a także instalację grzewczą. Tutaj koszty są zróżnicowane, ponieważ wszystko zależy od systemu, na jaki się zdecydujecie.

Jeżeli chcesz zbudować dom pod klucz, czyli taki, który będzie w stanie surowym z wykonanymi ścianami i posadzkami, trzeba liczyć się z wydatkiem około 92 tysięcy złotych. Natomiast całkowite wykończenie domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 140 m2 to koszt minimum 366 tysięcy złotych. Oczywiście są to jedynie szacunkowe wyliczenia, wykonane w oparciu o aktualne ceny materiałów.


Zobacz więcej naszych wpisów poświęconych tematyce budowlanej

Budowa – Budowa i Remont

Budowa – Budowa i Remont

Remont Robert Kucharski Drogowców 14 39-200 Dębica

Zobacz: remont.biz.pl/category/budowa/

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx