Bezpieczeństwo na budowie – porady prawne dla przedsiębiorców z Wrocławia.
Sektor prac budowlanych słynie z dynamizmu i innowacyjności, ale równocześnie wiąże się z wyzwaniami, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy. Często nie doceniamy, jak wiele czynników może wpływać na ryzyko wypadków na placach budowy. Od słabo przygotowanego terenu, przez niewystarczające szkolenie pracowników, aż po brak przestrzegania zasad BHP - wszystko to znacząco podnosi ryzyko niebezpieczeństwa. W tym kontekście, kluczową rolę odgrywają przedsiębiorcy, którzy muszą nie tylko znać, ale przede wszystkim stosować przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa pracy.
Sektor prac budowlanych, to ta branża, która w szczególności narażona jest na liczne niebezpieczeństwa i wypadki. Źle przygotowany plac budowy, słabe wyszkolenie pracowników, niestosowanie się do zasad BHP — wszystko to zwiększa czynniki ryzyka, a odpowiedzialność w głównym stopniu spoczywa na przedsiębiorcach prowadzących działalność w tym zakresie. Dzisiejszy artykuł, został przygotowany przy współpracy z adwokatem Iwo Kliszem z Kancelarii Adwokackiej Klisz i Wspólnicy z Wrocławia, który podzieli się swoją wiedzą na temat prawnych aspektów bezpieczeństwa na budowie i oferuje kompleksową pomoc prawną.
Jak wyjaśnia adwokat Iwo Klisz z Wrocławia, znajomość i stosowanie przepisów BHP jest nie tylko obowiązkiem, ale i kluczowym elementem zarządzania ryzykiem na budowie. Przepisy BHP na budowie regulują podstawowe w tym zakresie akty prawne, którymi są przepisy Kodeksu Pracy oraz założenia artykułowane w szczegółowym rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. W dodatkowych przepisach mamy także załączniki regulujące sprawę stosowania środków ochrony indywidualnej przez pracowników.
Zgodnie z zapisami prawa budowlanego, to kierownik budowy jest bezpośrednio odpowiedzialny za koordynowanie działań na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, więc to na nim spoczywa organizacja i kierowanie każdą budową. Wytycznymi w tych działaniach powinny być przepisy techniczno-budowlane, zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co jednak najważniejsze, odpowiedzialność za wdrożenie przepisów BHP i opracowanie planów BIOZ (bezpieczeństwo i ochrona zdrowia) na budowie ponosi inwestor.
Z powyższych zapisów wynika obowiązek przeprowadzenia odpowiednich instruktaży stanowiskowych i szkoleń z zakresu BHP. Nie wolno z tym czekać, a stosowne działania powinny być podjęte jeszcze przed rozpoczęciem pracy na danej budowie.
Podkreślmy tutaj, iż sprawa nie kończy się wcale na wstępnym przeszkoleniu. Przepisy determinują przedsiębiorców prowadzących firmy budowlane do regularnego szkolenia pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Wskazuje się także na harmonogram takich instruktaży — wszyscy powinni je odbywać co trzy lata. Dzięki temu można zapoznać pracownika ze zmieniającymi się w międzyczasie przepisami bezpieczeństwa. Stanowiska pracownicze najbardziej narażone na niebezpieczeństwo wypadkowe zobligowane są do przeprowadzania szkoleń nawet co rok. Jak podkreśla prawnik z Wrocławia, inwestycja w edukację pracowników przekłada się na zmniejszenie ryzyka wypadków i związanych z nimi kosztów.
Przepisy prawa nakładają ostre kary za niedopilnowanie harmonogramu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa na budowie nie tylko na kierowniku prac, ale także samym przedsiębiorcy (pracodawcy). Mowa tutaj o artykule 212 Kodeksu Pracy, według którego obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracowników spoczywa na osobach kierujących pracownikami. Jak tłumaczy prawnik z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, nieprzestrzeganie przepisów BHP może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym odpowiedzialności karnej.
Oczywiście w praktyce rzadko za niedopełnienie obowiązków w zakresie BHP trafia na ławę oskarżonych przedsiębiorca. Wiąże się to za scedowaniem na mistrza czy kierownika robót większości obowiązków pracowniczych. Nie zapominajmy jednak, że w przypadku niektórych firm to przedsiębiorca jest jednocześnie osoba prowadzącą daną budową, więc furtka prawna do bezpośredniego pociągnięcia go do odpowiedzialności jest jak najbardziej uchylona. Wymierzona kara często uzależniona jest od stopnia skomplikowania sprawy.
W dobrze zrozumianym interesie przedsiębiorcy budowlanego jest zatem zlecanie cyklicznych audytów i kontroli, także tych zewnętrznych. Podczas przeprowadzanych inspekcji budowlanych na jaw może wyjść wiele niedociągnięć związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy na terenie danej budowy. To z kolei pomaga ustalić harmonogram prac naprawczych, aby przestrzegane były wszystkie przepisy w tym zakresie.
Jak wyjaśnia adwokat Iwo Klisz, systematyczne audyty pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych zagrożeń i zapobieganie wypadkom. Cykliczne audyty i kontrole zawsze pozostawiają ślad w dokumentacji budowlanej i mogą pomóc w rozstrzyganiu spraw przed sądem pracy. Przedsiębiorcy powinni zatem pamiętać o organizowaniu takich inspekcji.
Sprawą pierwszorzędnej wagi jest również stosowne ubezpieczenie placu budowy oraz pracujących na nim robotników. Po pierwsze, chroni ono inwestora czy przedsiębiorcę budowlanego od ewentualnych kradzieży i zniszczeń, a po drugie stanowi koło ratunkowe w przypadku wystąpienia różnego rodzaju wypadków przy pracy. Zakres takiego ubezpieczenia zależał będzie oczywiście od wybranych rozszerzeń. Pamiętajmy, iż chodzi tutaj także o zdrowie i życie osób przebywających na placu budowy.
Jak podkreśla prawnik z Wrocławia, odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa jest nie tylko wymogiem prawnym, ale i elementem odpowiedzialnego zarządzania firmą.
Prowadzenie własnej firmy wymaga wdrażania wielu działań, które zapewnią pracownikom bezpieczeństwo, ale również ochronią firmę i samego właściciela przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. Dbając o wszystkie aspekty, warto skonsultować się z adwokatem Iwo Kliszem (prawnik Iwo Klisz Wrocław) z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, który ma doświadczenie w sprawach cywilnych i sprawach karnych. Kancelaria adwokacka gwarantuje indywidualne podejście, a pomoc prawna, której udziela, jest oparta o szeroko pojęte prawo cywilne oraz przepisy prawa budowlanego.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do śledzenia naszych dalszych publikacji, aby nie przegapić żadnych nowości. Możesz nas znaleźć i dodać do swoich ulubionych źródeł w Google Wiadomościach pod adresem: https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMP2nlgsw8MytAw. Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i wskazówkami dotyczącymi sektora budowlanego oraz wielu innych tematów!
Bezpieczeństwo na budowie – porady prawne dla przedsiębiorców z Wrocławia.
Sektor prac budowlanych słynie z dynamizmu i innowacyjności, ale równocześnie wiąże się z wyzwaniami, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy. Często nie doceniamy, jak wiele czynników może wpływać na ryzyko wypadków na placach budowy. Od słabo przygotowanego terenu, przez niewystarczające szkolenie pracowników, aż po brak przestrzegania zasad BHP – wszystko to znacząco podnosi ryzyko niebezpieczeństwa. W tym kontekście, kluczową rolę odgrywają przedsiębiorcy, którzy muszą nie tylko znać, ale przede wszystkim stosować przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa pracy.