Ogrzewanie elektryczne zasilane fotowoltaiką
Ogrzewanie elektryczne zasilane fotowoltaiką
1 marca 2023
Jak oszczędzać wodę w domu, aby obniżyć rachunki?
Jak oszczędzać wodę w domu, aby obniżyć rachunki?
4 marca 2023

Etapy budowy domu.

Znając etapy budowy domu, można się do niej znacznie łatwiej przygotować. Oczywiście lepiej mają inwestorzy, którzy już posiadają własną działkę budowlaną, ponieważ nie muszą jej kupować. Na samym początku najważniejsze są formalności, bez których żadna budowa nie ma prawa się rozpocząć. Chodzi tutaj przede wszystkim o pozwolenie na budowę, ale nie tylko, ponieważ trzeba załatwić również kilka innych dokumentów.

Etapy budowy domu

Formalności, jako pierwszy etap budowy domu.

Rozpoczęcie budowy domu wcale nie jest tak łatwe, jak niektórym może się wydawać. Tak, więc warto się do niej odpowiednio przygotować, aby później nie popełnić żadnego błędu. Budowa domu to kosztowna inwestycja, dlatego w tej kwestii nie powinno się popełniać żadnych błędów. Budując własny dom, należy określić własne potrzeby i wymagania, a także podchodzić do wszystkiego z pełną wiedzą i zaangażowaniem.

Wyróżnia się cztery główne etapy budowy domu. Oczywiście na początku każdej budowy są formalności, które mają szczególnie istotne znaczenie. Warto zacząć załatwiać je nieco wcześniej, aby nie opóźniać planowanego rozpoczęcia budowy.

Pierwszym etapem jest stan zerowy, który polega między innymi na ogrodzeniu całego placu i wytyczeniu lokalizacji budynku. Oczywiście może to wykonać tylko uprawniony geodeta. Kolejnym krokiem w tym etapie jest przygotowanie fundamentów oraz piwnicy.

Drugi etap budowy domu to stan surowy otwarty. Obejmuje on wykonanie ścian zewnętrznych, stropów, schodów, więźby dachowej, komina, pokrycia dachowego, a także zamontowania ewentualnych okien dachowych. Przedostatnim etapem budowy jest stan surowy zamknięty, w którym wykonuje się instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, a także gazową. W tym etapie montuje się również drzwi zewnętrzne i okna. Ostatnim etapem jest wykończenie oraz prace montażowe które definiuje się jako stan deweloperski.

Ile trwają poszczególne etapy budowy domu?

Budowa domu jest bardzo czasochłonnym przedsięwzięciem, które dużo zależy od powierzchni budynku, a także zastosowanych rozwiązań. Wykonanie prac do stanu zerowego zajmuje zazwyczaj około czterech tygodni, a do stanu surowego otwartego do pół roku. Zamknięcie stanu surowego zamkniętego trwa około dwóch miesięcy. Jeśli, jednak chodzi o prace wykończeniowe to mogą one trwać od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy.

Budowa domu jednorodzinnego a koszty.

Nie da się ukryć, że budowa domu to bardzo kosztowna inwestycja, na którą trzeba przygotować sporo środków finansowych. Kosztowne są nie tylko materiały, ale i również robocizna, która w ostatnim czasie dużo podrożała. Zakup okien, drzwi, pokrycia dachowego, a także wykonanie instalacji są również bardzo wysokim kosztem, dlatego pochłaniają dużo pieniędzy.

Poszczególne etapy budowy domu są mniej lub bardziej kosztowne. Orientacyjny koszt budowy jednorodzinnego domu to około czterysta tysięcy złotych. Wszystko zależy od powierzchni budynku, zastosowanych rozwiązań, a także robocizny. Jak można zauważyć, budowa domu wymaga niestety sporego wkładu finansowego dlatego też często zmuszeni jesteśmy do skorzystania z kredytu hipotecznego.


Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Etapy budowy domu.

Znając etapy budowy domu, można się do niej znacznie łatwiej przygotować. Oczywiście lepiej mają inwestorzy, którzy już posiadają własną działkę budowlaną, ponieważ nie muszą jej kupować. Na samym początku najważniejsze są formalności, bez których żadna budowa nie ma prawa się rozpocząć. Chodzi tutaj przede wszystkim o pozwolenie na budowę, ale nie tylko, ponieważ trzeba załatwić również kilka innych dokumentów.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx