Klimatyzacja Kaisai 2018 - Certyfikat Autoryzowany dystrybutor - serwis
Klimatyzacja Kaisai 2018 – Certyfikat Autoryzowany instalator – dystrybutor – serwis
16 maja 2018
Sika Balkony Premium
Sika Balcony Premium – hydroizolacja na balkon i taras
16 maja 2018
Pokaż wszystkie
Odżelazianie i odmanganianie wody

Odżelazianie i odmanganianie wody

Wody podziemne zawierają dużą ilość manganu, żelaza, siarkowodoru oraz amoniaku, nie są jednak nar

Odżelazianie i odmanganianie wody

Wody podziemne zawierają dużą ilość manganu, żelaza, siarkowodoru oraz amoniaku, nie są jednak narażone na skażenie przez substancje wytwarzane przez człowieka. Odżelazianie i odmanganianie wody to podstawowe działania, jakie należy wykonać, aby woda nadawała się do spożycia i nie była szkodliwa dla urządzeń, w których jest przygotowywana.

 Jeżeli w wodzie jest duże stężenie manganu oraz żelaza pojawia się charakterystyczne zabarwienie oraz mętność, woda po prostu zaczyna wyglądać w bardzo niekorzystny sposób, w dodatku na urządzeniach sanitarnych zaczynają być widoczne rdzawe osady.

Zasady usuwania żelaza i manganu z wody

Żelazo i mangan są zatrzymywane w drodze filtracji, na specjalnym filtrze pospiesznym. To, jaka metoda zostanie dobrana w dużej mierze zależy od składu fizykochemicznego wody, a także od postaci, w jakiej żelazo i mangan występują. Wpływ ma także zawartość tlenu, dwutlenku węgla oraz związków organicznych.

Cały proces związany z usuwaniem żelaza i manganu z wody polega przede wszystkim na napowietrzeniu wody surowej, przy użyciu aspiratora lub sprężarki. Następnie wykonywana jest korekta odczynu wody, a na samym końcu wspomniana już filtracja na odpowiednim rodzaju złoża. Jeżeli zawartość manganu i żelaza w wodzie jest znaczącą, należy przeprowadzić podwójną filtrację, w pierwszej kolejności powinien zostać użyty filtr wyłapujący żelazo.

Filtry odżelaziające i do odmanganiania montowane są za filtrami mechanicznymi, muszą jednak znajdować się zawsze przed urządzeniami do zmiękczania wody.

Płukanie filtrów

Dobór płukania filtrów w dużej mierze zależy od wybranego materiału filtracyjnego.

Można wyróżnić:

  • płukanie wodno-powietrzne – stosowany jest filtr piaskowo-żwirowy, jeżeli wymagana jest wyższa wydajność,
  • płukanie wodne – stosowane są filtry ze złożem wielowarstwowym, złożem Birm Normal lub Pyrolx,
  • płukanie wodne z dozowaniem KMnO4 – stosowane są filtry ze złożem Greensand Plus.

Zobacz więcej 

BWT – Budowa i Remont

BWT – Budowa i Remont

BWT Do życia każdemu człowiekowi potrzebne jest powietrze oraz woda, warto zadbać o to, aby woda, którą pijesz każdego dnia była pozbawiona zanieczyszczeń, uda się taki efekt uzyskać, jeżeli Twoja wewnętrzna sieć wodociągowa zostanie wzbogacona o odpowiednie filtry. Jedną z propozycji są rozwiązania od firmy BWT, zapobiegają one przedostawaniu się zanieczyszczeń do wody, chronią instalację przed awarią spowodowaną na przykład drobinkami piasku, skuteczna ochrona rur i przyłączy w Twoim domu będzie możliwa dzięki tym filtrom.  

Zobacz: remont.biz.pl/category/bwt/

Cennik BWT

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Jestem obecny w branży budowlanej od kilkunastu lat, przechodząc każdy szczebel kariery począwszy od pomocnika na budowie a kończąc na własnej firmie budowlanej. Pragnę podzielić się moją wiedzą na stronach tego blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up