Budowa domu – kiedy warto ją rozpocząć
Budowa domu – kiedy warto ją rozpocząć?
22 marca 2018
Hybrydowe ogrzewanie domu - K1
Hybrydowe ogrzewanie domu
23 marca 2018
Pokaż wszystkie
Od czego zależy zdrowy klimat wewnątrz budynku ?

Od czego zależy zdrowy klimat wewnątrz budynku ?

Od czego zależy zdrowy klimat wewnątrz budynku ?

Okazuje się, że bardzo często jakość powietrza wewnątrz budynku jest gorsza niż na zewnątrz. Nie należy pozostawiać tego bez żadnych działań, ponieważ to właśnie w pomieszczeniach spędzany ponad 80% czasu w ciągu dnia. Warto zadbać o dobrą jakość powietrza, od czego ona zależy ?

Wpływ temperatury na jakość powietrza w budynku

Aby można było powiedzieć, że temperatura wewnątrz pomieszczeń jest idealna, powinna być na w miarę stałym poziomie. Powinna wahać się między 19 a 22 stopniami Celsjusza. Nie może być również zbyt niska, ponieważ będzie mało komfortowa dla użytkowników pomieszczeń.

Wpływ wilgotności na jakość powietrza w budynku

Wilgotność powietrza wpływa na zdrowie, jak i dobre samopoczucie mieszkańców. Optymalna wilgotność powinna wynosić między 40 a 60%. Trzeba pamiętać, że zbyt suche powietrze jest tak samo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia, jak zbyt duża wilgotność. Suche powietrze może podrażnić oczy oraz skórę.

Hałas a komfort przebywania w budynku

Dobra akustyka jest niezbędna dla zdrowia. Dlatego w budynku powinny znaleźć się okna i drzwi odznaczające się odpowiednią izolację dźwiękową. Wentylatory powinny zostać wyposażone w boczne sieci wentylacyjne oraz system kanałów, ponieważ ogranicza to hałas wydobywający się z instalacji. Spokój i cisza mogą stać się faktem w domu.

Wentylacja sposobem na dobry klimat w budynku

Istotne jest, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, jeżeli chcesz zadbać o odpowiedni klimat w ich wnętrzu. Najprostszym sposobem jest otwarcie okien. Można także postawić na wentylację, która działa przez całą dobę oraz przez cały rok. Mowa oczywiście o wentylacji mechanicznej, która wyposażona jest w filtry wyłapujące zanieczyszczenia z powietrza. Pozwalają one na dostarczanie do pomieszczeń jedynie świeżego i niezanieczyszczonego powietrza.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
firma remontowa zielona góra
firma remontowa zielona góra
6 lat temu

..no i najważniejsze 😉
od ludzi w nim przebywających 😀

1
0
Podziel się swoją opiniąx