Regulator pogodowy SALUS WT100 - video
Regulator pogodowy SALUS WT100 – video
23 stycznia 2018
Zehnder ComfoWell 220
Zehnder ComfoWell 220
25 stycznia 2018

Rodzaje i budowa klimatyzatorów

Zakup klimatyzacji to poważna decyzja, trzeba najpierw wzbogacić swoją wiedzę, aby cieszyć się z idealnie dobranego urządzenia, działającego w efektywny sposób.

Po pierwsze, powinniśmy przyjrzeć się ogólnym zasadom działania systemu klimatyzacyjnego, wszystkie urządzenia działają w taki sposób, aby utrzymać we wnętrzu odpowiednią temperaturę, wilgotność oraz czystość, dbają o właściwą cyrkulację powietrza. Trzeba pamiętać o tym, że klimatyzacja to coś więcej niż tylko urządzenie do chłodzenia pomieszczeń, posiada również szereg innych funkcji.

Funkcje klimatyzacji

 • Chłodzenie – jest to podstawowe zastosowanie każdej klimatyzacji, dostosowuje temperaturę we wnętrzu do potrzeb użytkownika.
 • Ogrzewanie – do wnętrza można wprowadzić ciepłe powietrze mające od 24 do 28 stopni Celsjusza, sprawdzi się świetnie nawet podczas najmroźniejszych dni w roku, będzie stanowiło alternatywę dla standardowego systemu grzewczego, poza tym, jest to rozwiązanie przyjazne środowisku.
 • Wentylacja – wyciąga zużyte powietrze z pomieszczeń i dostarcza nowe, czyste, pozbawione zanieczyszczeń.
 • Oczyszczanie – przy użyciu filtrów, klimatyzacja oczyszcza powietrze, sprawia że we wnętrzu można oddychać pozbawionym kurzu, zanieczyszczeń oraz alergenów powietrzem.
 • Osuszanie – usuwa z powietrza zbyt dużą ilość wilgoci, optymalna wilgotność we wnętrzu powinna wynosić od 40 do 60%, jeżeli jest wyższa, sprzyja to rozwojowi wilgoci oraz grzybów.

W zakresie podstawowym, klimatyzatory dzieli się na:

 • jednostkę zewnętrzną – znajduje się na zewnątrz budynku, jej głównym zadaniem jest odprowadzanie ciepła z budynku,
 • jednostkę wewnętrzną – składa się z filtrów, wymiennika ciepła, tacy skroplin oraz wentylatora.

Jednostkę wewnętrzną można podzielić na:

 • ścienną – można ją zamontować w praktycznie każdym pomieszczeniu, odznacza się dużą wydajnością i ergonomią,
 • podsufitową – można umieścić ją bezpośrednio pod sufitem, znajduje zastosowanie przede wszystkim w wysokich pomieszczeniach,
 • kanałową – pozwala na doprowadzanie powietrza jednocześnie do kilku pomieszczeń,
 • kasetonową – potrzebny jest sufit podwieszany, aby wykorzystać ten rodzaj klimatyzatora, najczęściej rozwiązanie to stosowane jest w biurach i pomieszczeniach usługowo-handlowych,
 • przypodłogową – przypomina nieco grzejniki, można zamontować ją w każdym pomieszczeniu.

Ze względu na liczbę jednostek wewnętrznych podłączonych do jednostki zewnętrznej, można podzielić klimatyzatory na:

 • pojedyncze typu Split – jedna jednostka wewnętrzna,
 • system Multi – od 2 do 4 jednostek wewnętrznych,
 • system VRV – do 64 jednostek wewnętrznych.

Zobacz nasze pozostałe wpisy na temat klimatyzacji

Klimatyzacja – Budowa i Remont

Klimatyzacja – Budowa i Remont

Chłodzi i ogrzewa, takie możliwości daje klimatyzacja, która coraz częściej znajduje zastosowanie nie tylko w budynkach biurowych, ale także w domach prywatnych. Ma wiele ciekawych właściwości, które sprawiają, że dbanie o komfort termiczny w domu jest dużo prostsze i bardziej przyjemne

Zobacz: remont.biz.pl/category/klimatyzacja/

Klimatyzacja – sprzedaż i montaż – Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Antoni Kluza
Antoni Kluza
5 lat temu

Jaka waszym zdaniem jest najlepsza klimatyzacja ?

Januszz
Januszz
5 lat temu

Antoni zależy o co Ci chodzi, masz na myśli model czy producenta ?

Antoni Kluza
Antoni Kluza
5 lat temu

Mam na myśli producenta

Tomasz Boron
Tomasz Boron
5 lat temu

Dla mnie tylko LG

4
0
Podziel się swoją opiniąx