Zakup klimatyzacji to poważna decyzja, trzeba najpierw wzbogacić swoją wiedzę, aby cieszyć się z idealnie dobranego urządzenia, działającego w efektywny sposób.
Po pierwsze, powinniśmy przyjrzeć się ogólnym zasadom działania systemu klimatyzacyjnego, wszystkie urządzenia działają w taki sposób, aby utrzymać we wnętrzu odpowiednią temperaturę, wilgotność oraz czystość, dbają o właściwą cyrkulację powietrza. Trzeba pamiętać o tym, że klimatyzacja to coś więcej niż tylko urządzenie do chłodzenia pomieszczeń, posiada również szereg innych funkcji.
Funkcje klimatyzacji
Chłodzenie – jest to podstawowe zastosowanie każdej klimatyzacji, dostosowuje temperaturę we wnętrzu do potrzeb użytkownika.
Ogrzewanie – do wnętrza można wprowadzić ciepłe powietrze mające od 24 do 28 stopni Celsjusza, sprawdzi się świetnie nawet podczas najmroźniejszych dni w roku, będzie stanowiło alternatywę dla standardowego systemu grzewczego, poza tym, jest to rozwiązanie przyjazne środowisku.
Wentylacja – wyciąga zużyte powietrze z pomieszczeń i dostarcza nowe, czyste, pozbawione zanieczyszczeń.
Oczyszczanie – przy użyciu filtrów, klimatyzacja oczyszcza powietrze, sprawia że we wnętrzu można oddychać pozbawionym kurzu, zanieczyszczeń oraz alergenów powietrzem.
Osuszanie – usuwa z powietrza zbyt dużą ilość wilgoci, optymalna wilgotność we wnętrzu powinna wynosić od 40 do 60%, jeżeli jest wyższa, sprzyja to rozwojowi wilgoci oraz grzybów.
W zakresie podstawowym, klimatyzatory dzieli się na:
jednostkę zewnętrzną – znajduje się na zewnątrz budynku, jej głównym zadaniem jest odprowadzanie ciepła z budynku,
jednostkę wewnętrzną – składa się z filtrów, wymiennika ciepła, tacy skroplin oraz wentylatora.
Jednostkę wewnętrzną można podzielić na:
ścienną – można ją zamontować w praktycznie każdym pomieszczeniu, odznacza się dużą wydajnością i ergonomią,
podsufitową – można umieścić ją bezpośrednio pod sufitem, znajduje zastosowanie przede wszystkim w wysokich pomieszczeniach,
kanałową – pozwala na doprowadzanie powietrza jednocześnie do kilku pomieszczeń,
kasetonową – potrzebny jest sufit podwieszany, aby wykorzystać ten rodzaj klimatyzatora, najczęściej rozwiązanie to stosowane jest w biurach i pomieszczeniach usługowo-handlowych,
przypodłogową – przypomina nieco grzejniki, można zamontować ją w każdym pomieszczeniu.
Ze względu na liczbę jednostek wewnętrznych podłączonych do jednostki zewnętrznej, można podzielić klimatyzatory na:
pojedyncze typu Split – jedna jednostka wewnętrzna,
system Multi – od 2 do 4 jednostek wewnętrznych,
system VRV – do 64 jednostek wewnętrznych.
Zobacz nasze pozostałe wpisy na temat klimatyzacji
Klimatyzacja – Budowa i Remont
Klimatyzacja – Budowa i Remont
Chłodzi i ogrzewa, takie możliwości daje klimatyzacja, która coraz częściej znajduje zastosowanie nie tylko w budynkach biurowych, ale także w domach prywatnych. Ma wiele ciekawych właściwości, które sprawiają, że dbanie o komfort termiczny w domu jest dużo prostsze i bardziej przyjemne
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
Powiązane wpisy
Comas Inox: ekskluzywne sztućce dla Twojej restauracji i domu
Jaka waszym zdaniem jest najlepsza klimatyzacja ?
Antoni zależy o co Ci chodzi, masz na myśli model czy producenta ?
Mam na myśli producenta
Dla mnie tylko LG