Drzwi przesuwne - wybierz najlepsze do twojej kabiny prysznicowej
Drzwi przesuwne – wybierz najlepsze do twojej kabiny prysznicowej!
22 lipca 2021
Praca maszyny budowlanej w sezonie letnim. Czy wysoka temperatura ma wpływ na podzespoły koparki
Praca maszyny budowlanej w sezonie letnim. Czy wysoka temperatura ma wpływ na podzespoły koparki?
28 lipca 2021
Pokaż wszystkie
Jak myć panele fotowoltaiczne, czyli co musisz wiedzieć o czyszczeniu fotowoltaiki

Jak myć panele fotowoltaiczne, czyli co musisz wiedzieć o czyszczeniu fotowoltaiki

Jak myć panele fotowoltaiczne, czyli co musisz wiedzieć o czyszczeniu fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne robią w ostatnim czasie prawdziwą furorę, według oficjalnych statystyk instalacji produkujących prąd ze słońca jest już kilkaset tysięcy których ogólna moc jest szacowana na prawie 5 GW (dane na koniec maja 2021). Posiadając własną instalację fotowoltaiczną nie możemy jednak zapominać iż musimy o nią odpowiednio dbać tak by wydajność instalacji utrzymać na możliwie największym poziomie. Jednym z podstawowych zabiegów jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych, sprawdźmy więc w jaki sposób samemu czyścić panele fotowoltaiczne lub ile takie czyszczenie może kosztować jeżeli zlecimy to wyspecjalizowanej firmie.

Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna - Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki

Dlaczego należy regularnie czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne z racji tego iż zamontowane są na zewnątrz dość łatwo się brudzą ( kurz, sadza, liście, pyłki roślin czy ptasie odchody ) co powoduje wraz z upływem czasu znaczny spadek ich wydajności poprzez ograniczenie dostępu światła słonecznego do ich powierzchni. Chociaż początkowo spadek wydajności jest ledwie zauważalny to z biegiem czasu może stanowić poważny problem który rzutować będzie na produkcję prądu oraz wydłużenie czasu amortyzacji samej instalacji.

Należy również pamiętać iż zanieczyszczenia pozostawione w postaci odchodów przez ptaki mogą spowodować trwałe odbarwienia szkła prowadząc tym samy to trwałego uszkodzenia panela fotowoltaicznego.

Czym (samemu) należy myć panele fotowoltaiczne ?

Pierwszą najważniejszą zasadą dotyczącą mycia paneli fotowoltaicznych jest to iż nie należy używać agresywnych detergentów gdyż mogą one wejść w reakcję z materiałem z którego zbudowany jest panel doprowadzając do jego uszkodzenia bądź zniszczenia. Drugą zasadą którą musimy przestrzegać jest mycie paneli wodą pod niskim ciśnieniem co dyskwalifikuje użycie do tego celu myjek wysokociśnieniowych wykorzystujących wysokie ciśnienie. Do samego mycia zaleca użycie się wody demineralizowanej, która nie pozostawi na powierzchni żadnych smug i osadów.

Mycie paneli fotowoltaicznych za pomocą wyspecjalizowanych firm, czyli ile kosztuje usługa czyszczenia fotowoltaiki

Obecnie na popularnych portalach ogłoszeniowych można bez większego trudu znaleźć oferty firm dotyczące czyszczenia i mycia instalacji fotowoltaicznych. Dla własnego bezpieczeństwa należy pamiętać by do takiej czynność zamówić legalnie działające firmy które na sam koniec rozliczą się z nami za pomocą rachunku lub FV, wówczas jeżeli doszło by podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych do ich uszkodzenia będziemy mieli możliwość dochodzenia od takiej firmy pokrycia ewentualnych kosztów naprawy nasze instalacji fotowoltaicznej.

Koszt umycia 1 panela fotowoltaicznego kształtuje się na poziomie 20-30 zł za szt. ( średnie ceny z lokalizacji takich jak: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kraków, Szczecin )

Jak często trzeba czyścić panele fotowoltaiczne?

Zaleca się czyszczenie paneli fotowoltaicznych co najmniej dwa razy w roku w zależności od lokalizacji w której mamy zainstalowana instalacje fotowoltaiczną. Pierwsze czyszczenie powinno nastąpić po zimie gdyż to wtedy nasze panele fotowoltaiczne będą najbardziej pobrudzone ( sadza pochodząca z palenia w tradycyjnych piecach, zarudzenia powstałe po roztopionym śniegu itp. ), kolejne czyszczenie należy przeprowadzić według potrzeb.

Ważne jest też by mycia paneli nie prowadzić w pełnym słońcu lub wtedy gdy panele są mocno nagrzane, optymalną więc porą będzie wczesny ranek lub późne popołudnie ( w zależności na którą stronę świata mamy skierowane same panele fotowoltaiczne ).

Jak myć panele fotowoltaiczne, czyli co musisz wiedzieć o czyszczeniu fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne robią w ostatnim czasie prawdziwą furorę, według oficjalnych statystyk instalacji produkujących prąd ze słońca jest już kilkaset tysięcy których ogólna moc jest szacowana na prawie 5 GW (dane na koniec maja 2021). Posiadając własną instalację fotowoltaiczną nie możemy jednak zapominać iż musimy o nią odpowiednio dbać tak by wydajność instalacji utrzymać na możliwie największym poziomie. Jednym z podstawowych zabiegów jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych, sprawdźmy więc w jaki sposób samemu czyścić panele fotowoltaiczne lub ile takie czyszczenie może kosztować jeżeli zlecimy to wyspecjalizowanej firmie.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bogmar
Bogmar
2 lat temu

Ja myję zwykłą wodą ze studni

Dodi
Dodi
2 lat temu
Reply to  Bogmar

Dodajesz jakąś chemię jeszcze do tej wody ?

Jerzyna
Jerzyna
2 lat temu
Reply to  Dodi

W studni jest miękka woda, nie trzeba nic dodawać

Staszek
Staszek
2 lat temu

Ja myję wodą demineralizowaną

Bolek
Bolek
2 lat temu
Reply to  Staszek

Gdzie można kupić taką wodę ?

Janko
Janko
2 lat temu

Można nałożyć na takie panele jakąś powłokę tak by bród nie przywierał ?

Tutu
Tutu
2 lat temu
Reply to  Janko

Są środki hydrofobowe, kupisz na allegro

Wesoły Romek
Wesoły Romek
2 lat temu

Ja nie myję wcale, deszcz mi to ładnie płucze co jakiś czas

Zolza
Zolza
2 lat temu
Reply to  Wesoły Romek

Ile czasu masz już te panele ?

Rafala
Rafala
2 lat temu

Myjecie swoje panele fotowoltaiczne przed zimą ?

Zuzka
Zuzka
2 lat temu
Reply to  Rafala

Tak, ale trzeba to tak zaplanować by nie było zaraz po myciu mrozu

11
0
Podziel się swoją opiniąx