Drzwi przesuwne - wybierz najlepsze do twojej kabiny prysznicowej
Drzwi przesuwne – wybierz najlepsze do twojej kabiny prysznicowej!
22 lipca 2021
Praca maszyny budowlanej w sezonie letnim. Czy wysoka temperatura ma wpływ na podzespoły koparki
Praca maszyny budowlanej w sezonie letnim. Czy wysoka temperatura ma wpływ na podzespoły koparki?
28 lipca 2021
Pokaż wszystkie
Jak myć panele fotowoltaiczne, czyli co musisz wiedzieć o czyszczeniu fotowoltaiki

Jak myć panele fotowoltaiczne, czyli co musisz wiedzieć o czyszczeniu fotowoltaiki

Jak myć panele fotowoltaiczne, czyli co musisz wiedzieć o czyszczeniu fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne robią w ostatnim czasie prawdziwą furorę, według oficjalnych statystyk instalacji produkujących prąd ze słońca jest już kilkaset tysięcy których ogólna moc jest szacowana na prawie 5 GW (dane na koniec maja 2021). Posiadając własną instalację fotowoltaiczną nie możemy jednak zapominać iż musimy o nią odpowiednio dbać tak by wydajność instalacji utrzymać na możliwie największym poziomie. Jednym z podstawowych zabiegów jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych, sprawdźmy więc w jaki sposób samemu czyścić panele fotowoltaiczne lub ile takie czyszczenie może kosztować jeżeli zlecimy to wyspecjalizowanej firmie.

Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna - Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki

Dlaczego należy regularnie czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne z racji tego iż zamontowane są na zewnątrz dość łatwo się brudzą ( kurz, sadza, liście, pyłki roślin czy ptasie odchody ) co powoduje wraz z upływem czasu znaczny spadek ich wydajności poprzez ograniczenie dostępu światła słonecznego do ich powierzchni. Chociaż początkowo spadek wydajności jest ledwie zauważalny to z biegiem czasu może stanowić poważny problem który rzutować będzie na produkcję prądu oraz wydłużenie czasu amortyzacji samej instalacji.

Należy również pamiętać iż zanieczyszczenia pozostawione w postaci odchodów przez ptaki mogą spowodować trwałe odbarwienia szkła prowadząc tym samy to trwałego uszkodzenia panela fotowoltaicznego.

Czym (samemu) należy myć panele fotowoltaiczne ?

Pierwszą najważniejszą zasadą dotyczącą mycia paneli fotowoltaicznych jest to iż nie należy używać agresywnych detergentów gdyż mogą one wejść w reakcję z materiałem z którego zbudowany jest panel doprowadzając do jego uszkodzenia bądź zniszczenia. Drugą zasadą którą musimy przestrzegać jest mycie paneli wodą pod niskim ciśnieniem co dyskwalifikuje użycie do tego celu myjek wysokociśnieniowych wykorzystujących wysokie ciśnienie. Do samego mycia zaleca użycie się wody demineralizowanej, która nie pozostawi na powierzchni żadnych smug i osadów.

Mycie paneli fotowoltaicznych za pomocą wyspecjalizowanych firm, czyli ile kosztuje usługa czyszczenia fotowoltaiki

Obecnie na popularnych portalach ogłoszeniowych można bez większego trudu znaleźć oferty firm dotyczące czyszczenia i mycia instalacji fotowoltaicznych. Dla własnego bezpieczeństwa należy pamiętać by do takiej czynność zamówić legalnie działające firmy które na sam koniec rozliczą się z nami za pomocą rachunku lub FV, wówczas jeżeli doszło by podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych do ich uszkodzenia będziemy mieli możliwość dochodzenia od takiej firmy pokrycia ewentualnych kosztów naprawy nasze instalacji fotowoltaicznej.

Koszt umycia 1 panela fotowoltaicznego kształtuje się na poziomie 20-30 zł za szt. ( średnie ceny z lokalizacji takich jak: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kraków, Szczecin )

Jak często trzeba czyścić panele fotowoltaiczne?

Zaleca się czyszczenie paneli fotowoltaicznych co najmniej dwa razy w roku w zależności od lokalizacji w której mamy zainstalowana instalacje fotowoltaiczną. Pierwsze czyszczenie powinno nastąpić po zimie gdyż to wtedy nasze panele fotowoltaiczne będą najbardziej pobrudzone ( sadza pochodząca z palenia w tradycyjnych piecach, zarudzenia powstałe po roztopionym śniegu itp. ), kolejne czyszczenie należy przeprowadzić według potrzeb.

Ważne jest też by mycia paneli nie prowadzić w pełnym słońcu lub wtedy gdy panele są mocno nagrzane, optymalną więc porą będzie wczesny ranek lub późne popołudnie ( w zależności na którą stronę świata mamy skierowane same panele fotowoltaiczne ).

Jak myć panele fotowoltaiczne, czyli co musisz wiedzieć o czyszczeniu fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne robią w ostatnim czasie prawdziwą furorę, według oficjalnych statystyk instalacji produkujących prąd ze słońca jest już kilkaset tysięcy których ogólna moc jest szacowana na prawie 5 GW (dane na koniec maja 2021). Posiadając własną instalację fotowoltaiczną nie możemy jednak zapominać iż musimy o nią odpowiednio dbać tak by wydajność instalacji utrzymać na możliwie największym poziomie. Jednym z podstawowych zabiegów jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych, sprawdźmy więc w jaki sposób samemu czyścić panele fotowoltaiczne lub ile takie czyszczenie może kosztować jeżeli zlecimy to wyspecjalizowanej firmie.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bogmar
Bogmar
1 miesiąc temu

Ja myję zwykłą wodą ze studni

Dodi
Dodi
1 miesiąc temu
Reply to  Bogmar

Dodajesz jakąś chemię jeszcze do tej wody ?

Staszek
Staszek
1 miesiąc temu

Ja myję wodą demineralizowaną

Bolek
Bolek
24 dni temu
Reply to  Staszek

Gdzie można kupić taką wodę ?

Janko
Janko
17 godzin temu

Można nałożyć na takie panele jakąś powłokę tak by bród nie przywierał ?

5
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x