Do czego wykorzystuje się płyty karton gips Rodzaje płyt GK
Do czego wykorzystuje się płyty karton gips? Rodzaje płyt GK
7 października 2020
Vasco Arche grzejniki dekoracyjne - K1
Vasco Arche – grzejniki dekoracyjne
9 października 2020
Pokaż wszystkie
Czym jest falownik i ile kosztuje

Czym jest falownik i ile kosztuje

Czym jest falownik i ile kosztuje?

Na samym początku, należy zaznaczyć to, że falownik jest urządzeniem, które zamienia prąd stały na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Ostatnio bardzo dużo się o nim mówi, ponieważ posiada wiele zalet, które są niezwykle korzystne. Dzieli się na trzy podstawowe rodzaje, które różnią się przede wszystkim sposobem pracy oraz właściwościami. Wybór odpowiedniego, zależy między innymi od danych instalacji. Falowniki mają nie tylko fotowoltaiczne zastosowanie, ale i również wykorzystuje się je w różnych urządzeniach.

Falownik - rodzaje

Działanie falownika nie jest skomplikowane, a wręcz przeciwnie bardzo proste. A budowa tego urządzenia ma bardzo duży wpływ na jego parametry. Jak już wcześniej wspomniano, dzieli się on na kilka rodzajów, do których zalicza się między innymi:

Czym jest falownik i ile kosztuje

- Falowniki sieciowe On/Off – Grid,

- Falowniki hybrydowe,

- Falowniki beztransformatorowe oraz transformatorowe,

- Falowniki jednofazowe,

- Falowniki trójfazowe,

- Mikroinwerter,

- Falowniki szeregowe/stringowe,

- Falowniki centralne.

Ich największą zaletą jest to, że zmniejszają zużycie energii elektrycznej, dlatego też cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Warto o tym pamiętać, ponieważ kwestia ta jest niezwykle istotna, zwłaszcza dla właścicieli domów jednorodzinnych. Falownik służy także do regulacji prędkości obrotowej w silnikach elektrycznych i sprawdza się w tym zadaniu rewelacyjnie. Jak już wcześniej wspomniano, jest bardzo wartościowym urządzeniem, w które naprawdę warto zainwestować.

Wszystkie z nich nieco różnią się od siebie między innymi ceną, wydajnością, a co najważniejsze budową. Ich jakość również nie jest taka sama. Jeśli, jednak chodzi o kwestię wielkość instalacji, a także montaż to odgrywają one bardzo ważną rolę. Koszty eksploatacji systemu mogą być różnorodne, dlatego też nie da się ich odgórnie określić. Dobór odpowiedniego falownika nie może być przypadkowy, ponieważ musi on uwzględniać właściwą instalację.

Jak działa falownik i jaki jest koszt jego instalacji?

Odpowiednie parametry falownika mają bezpośredni wpływ na jego działanie, dlatego też warto mieć to na uwadze. Jak już wcześniej wspomniano, jest to urządzenie, które bardzo się przydaje, ponieważ spełnia istotną funkcję. Koszt jego instalacji nie zawsze jest taki sam, gdyż zależy on przede wszystkim od rodzaju falownika, jakości, a także specyfikacji. Instalacja falowników to inwestycja na bardzo długie lata, dlatego też w żadnym przypadku nie należy na niej oszczędzać.

Jeśli, jednak chodzi o jej przybliżony koszt to może on wahać się między kilka tysięcy złotych. Oczywiście do tego dochodzą również koszty związane z montażem, które mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Zależą od cennika firmy, która zajmuje się wykonywaniem takich usług. Falownik, którego moc wynosi 5 kWp może kosztować, nawet około sześciu tysięcy. W tym przypadku jest tak, że im wyższa moc tego urządzenia, tym więcej trzeba za nie zapłacić. Warto o tym pamiętać.

Czym jest falownik i ile kosztuje

Czym jest falownik i ile kosztuje?

Na samym początku, należy zaznaczyć to, że falownik jest urządzeniem, które zamienia prąd stały na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Ostatnio bardzo dużo się o nim mówi, ponieważ posiada wiele zalet, które są niezwykle korzystne. Dzieli się na trzy podstawowe rodzaje, które różnią się przede wszystkim sposobem pracy oraz właściwościami. Wybór odpowiedniego, zależy między innymi od danych instalacji. Falowniki mają nie tylko fotowoltaiczne zastosowanie, ale i również wykorzystuje się je w różnych urządzeniach.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu

Jakiego producenta Falowników możecie polecić ?

Romek
Romek
2 lat temu
Reply to  Igor Kulesza

Kup falownik sofar

2
0
Podziel się swoją opiniąx