Ogrzewanie podłogowe bez wylewki
Ogrzewanie podłogowe bez wylewki
7 października 2019
Junkers Bosch Vent 4000 CC
Junkers Bosch Vent 4000 CC
10 października 2019

Wentylacja mechaniczna ( rekuperacja ) i jej wpływ na zdrowie

Aktualne budowane domy i mieszkania charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem izolacji cieplnej i wysoka klasą szczelności budynku co nie jako wymusza zastosowanie wentylacji mechanicznej jeżeli zależy nam na przebywaniu w pomieszczeniach pozbawionych zanieczyszczonego powietrza ( smog ), wilgoci, pleśni i grzybów.

Dlaczego teraz jest wymagana wentylacja mechaniczna a dawniej nie była potrzebna ?

Przyczyna jest dość prozaiczna a mianowicie, kilkanaście lat temu budynki nie były aż tak szczelne ( szczególnie okna ) i poprzez te nieszczelność do domu dostawało się stale „lewe” powietrze które powodowało wentylowało pomieszczenia powodując między innymi jego osuszanie. Wraz z postępem budowlanym ( np. wprowadzenie plastikowych szczelnych okien ) ta spontaniczna wentylacja grawitacja przestała działać.

Z skąd bierze się wilgoć w mieszkaniu lub domu ?

Przeciętna 4 osobowa rodzina produkuje dziennie ponad 10 litrów wody ( oddychanie, pocenie się, gotowanie, mycie itp. ) więc w szczelnym domu musimy taka ilość wody odprowadzić ponieważ w przeciwnym razie będziemy mieć w domu idealne warunki do rozwoju pleśni oraz grzybów.

Poziom CO2 a jego wpływ na samopoczucie ?

Oddychając wydychamy CO2 który nie usunięty z pomieszczeń w których przebywamy może prowadzić do duszności, zmęczenia oraz bólów głowy wszystko to przez wysoki poziom dwutlenku węgla. Systemy wentylacji pracujące w oparciu o czujnik CO2 eliminują ten problem.

Brak zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach

Każdy system wentylacji mechanicznej jest na czerpni powietrza wyposażony w różnego radzaju filtry ( najczęściej to G4 i F7 ) dzięki temu przebywając w pomieszczeniu oddychamy czystym powietrzem pozbawionym zanieczyszczeń, metali ciężkich, spalin, smogu.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji i sprawdź dlaczego to właśnie ten system jest w tym momencie montowany obowiązkowo w każdym nowym budynku.

Zobacz

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie co jest szczególnie ważne gdyż większość naszego życia przebywamy w szczelnych i dobrze izolowanych budynkach zarówno w pracy jak i później w naszych domach i mieszkaniach.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

Najlepszy nasz wybór podczas budowy to instalacja systemu rekuperacji

Jowita
Jowita
3 lat temu

Najważniejsze jest to iż oddychamy czystym powietrzem

Amanda
Amanda
3 lat temu
Reply to  Jowita

Dokładnie, tak. Filtry zatrzymują brudne powietrze, nasze po 3 miesiącach są czarne. Byliśmy w szoku że wcześniej oddychaliśmy tak brudnym i zanieczyszczonym powietrzem.

Anastazja
Anastazja
3 lat temu
Reply to  Jowita

Też tak uważam, my dodatkowo zainstalowaliśmy jeszcze oczyszczacz powietrza z jonizatorem zanieczyszczeń

Zelo
Zelo
3 lat temu
Reply to  Jowita

Pod warunkiem oczywiście że dbamy o dobry stan filtrów 🙂

Danuta
Danuta
3 lat temu

W czasach powszechnego smogu, rekuperacja to konieczność

Bożenia
Bożenia
3 lat temu

Pamiętajcie że sama rekuperacja jeżeli nie będzie dobrych filtrów nie wiele zdziała

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

Ważne jest by zainstalować na czerpni skrzynkę antysmogową

8
0
Podziel się swoją opiniąx