Ogrzewanie podłogowe bez wylewki
Ogrzewanie podłogowe bez wylewki
7 października 2019
Junkers Bosch Vent 4000 CC
Junkers Bosch Vent 4000 CC
10 października 2019
Pokaż wszystkie
Wentylacja mechaniczna ( rekuperacja ) i jej wpływ na zdrowie

Wentylacja mechaniczna ( rekuperacja ) i jej wpływ na zdrowie

Wentylacja mechaniczna ( rekuperacja ) i jej wpływ na zdrowie

Aktualne budowane domy i mieszkania charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem izolacji cieplnej i wysoka klasą szczelności budynku co nie jako wymusza zastosowanie wentylacji mechanicznej jeżeli zależy nam na przebywaniu w pomieszczeniach pozbawionych zanieczyszczonego powietrza ( smog ), wilgoci, pleśni i grzybów.

Dlaczego teraz jest wymagana wentylacja mechaniczna a dawniej nie była potrzebna ?

Przyczyna jest dość prozaiczna a mianowicie, kilkanaście lat temu budynki nie były aż tak szczelne ( szczególnie okna ) i poprzez te nieszczelność do domu dostawało się stale „lewe” powietrze które powodowało wentylowało pomieszczenia powodując między innymi jego osuszanie. Wraz z postępem budowlanym ( np. wprowadzenie plastikowych szczelnych okien ) ta spontaniczna wentylacja grawitacja przestała działać.

Z skąd bierze się wilgoć w mieszkaniu lub domu ?

Przeciętna 4 osobowa rodzina produkuje dziennie ponad 10 litrów wody ( oddychanie, pocenie się, gotowanie, mycie itp. ) więc w szczelnym domu musimy taka ilość wody odprowadzić ponieważ w przeciwnym razie będziemy mieć w domu idealne warunki do rozwoju pleśni oraz grzybów.

Poziom CO2 a jego wpływ na samopoczucie ?

Oddychając wydychamy CO2 który nie usunięty z pomieszczeń w których przebywamy może prowadzić do duszności, zmęczenia oraz bólów głowy wszystko to przez wysoki poziom dwutlenku węgla. Systemy wentylacji pracujące w oparciu o czujnik CO2 eliminują ten problem.

Brak zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach

Każdy system wentylacji mechanicznej jest na czerpni powietrza wyposażony w różnego radzaju filtry ( najczęściej to G4 i F7 ) dzięki temu przebywając w pomieszczeniu oddychamy czystym powietrzem pozbawionym zanieczyszczeń, metali ciężkich, spalin, smogu.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji i sprawdź dlaczego to właśnie ten system jest w tym momencie montowany obowiązkowo w każdym nowym budynku.

Zobacz

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie co jest szczególnie ważne gdyż większość naszego życia przebywamy w szczelnych i dobrze izolowanych budynkach zarówno w pracy jak i później w naszych domach i mieszkaniach.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

1 Komentarz

  1. Agnieszka pisze:

    Najlepszy nasz wybór podczas budowy to instalacja systemu rekuperacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *