BWT Katalog produktów - Technologia basenowa i fontannowa
BWT Katalog produktów – Technologia basenowa i fontannowa
5 czerwca 2018
Standard energetyczny budynku
Standard energetyczny budynku – zapotrzebowanie energetyczne w kwh/m2
6 czerwca 2018
Pokaż wszystkie
Budowa domu w granicy działki, przepisy i zalecenia architekta

Budowa domu w granicy działki, przepisy i zalecenia architekta

Budowa domu w granicy działki często jest powodem sporów między sąsiadami, w świetle przepisów nie

Budowa domu w granicy działki, przepisy i zalecenia architekta

Budowa domu w granicy działki, przepisy i zalecenia architekta – poznaj wszystkie ważne kwestie, o których musisz wiedzieć decydując się na własny dom.

Budowa domu w granicy działki często jest powodem sporów między sąsiadami, w świetle przepisów nie jest wymagana zgoda osoby mieszkającej obok na taką inwestycję. Nie oznacza to jednak, że operacja może zostać przeprowadzona w dowolny sposób. Przepisy mówią, że odległość od granicy działki sąsiadującej powinna wynosić 3 m dla ściany bez otworów i 4 m dla ściany z otworami. Informacje te można znaleźć w ustawie o warunkach technicznych, jakie musi mieć budynek w odniesieniu do swojego położenia.

Ograniczenia w zagospodarowaniu przestrzennym projektowanej zabudowy

  • Inne przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego, ogólnych przepisów techniczno-budowlanych, związane z ochroną przeciwpożarową, związane z zacienianiem i przesłanianiem.
  • Linie zabudowy.
  • Nieprzekraczalne linie zabudowy.
  • Obowiązujące linie zabudowy.

Budowa domu w granicy działki – co się z tym wiąże?

Jeżeli chcesz zbudować dom w granicy działki, musisz uzyskać pozwolenie na budowę, ze względu na to, że budynek będzie miał wpływ swoim zasięgiem na teren sąsiada. Dodatkowo należy spełnić także szereg wymagań i warunków określonych w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym dla danego terenu.

Jeżeli działka sąsiada znajduje się w obszarze oddziaływania to wtedy sąsiad zgodnie z przepisami zostaje uznany za stronę postępowania. W takiej sytuacji, pomimo tego, że ogólnie rzecz ujmując zgoda sąsiada na budowę nie jest wymagana, to tak naprawdę może on mieć bardzo duży wpływ na przebieg inwestycji. Ma on m.in. prawo wglądu do akt, a także do dokumentacji projektowej. Ma prawo także do wniesienia skargi czy zażalenia do sądu administracyjnego, jeżeli właściciel działki złamie przepisy lub przekroczy ustalenia.

Nowe przepisy dotyczące budowy domu w granicach działki

Jeszcze do niedawna właściwy urząd miał uprawnienia do określania obszaru oddziaływania budynku na działkę sąsiadującą. Po zmianie przepisów te uprawnienia przejęli projektanci, od teraz zadaniem architekta jest określenie oddziaływania w taki sposób, aby inwestor nie miał żadnych problemów przy uzgadnianiu projektu. Musi on także podjąć decyzję, czy inwestycja będzie wymaga jedynie pozwolenia na budowę czy też konieczne będzie spełnienie dodatkowych wymogów.


Zobacz również

Budowa – Budowa i Remont

Budowa – Budowa i Remont

Remont Robert Kucharski Drogowców 14 39-200 Dębica

Zobacz: remont.biz.pl/category/budowa/

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; kotły gazowe, klimatyzatory, pompy ciepła lub rekuperatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up