Trendy kolorystyczne na 2023 rok: pełny przewodnik po najświeższych barwach
Trendy kolorystyczne na 2023 rok: pełny przewodnik po najświeższych barwach.
24 maja 2023
Jak zapewnić szczelność systemu ogrzewania podłogowego wodnego: kompleksowy poradnik
Jak zapewnić szczelność systemu ogrzewania podłogowego wodnego: kompleksowy poradnik
4 czerwca 2023

Planujesz budowę domu? Dowiedz się, skąd czerpać prąd.

Stajesz przed wyzwaniem budowy własnego domu? Wybór właściwego źródła energii jest kluczowy dla sprawnego przebiegu prac. Poznaj tajniki doboru właściwego źródła prądu budowlanego. Podejmij przemyślane decyzje i swobodnie realizuj swoje marzenie o nieruchomości!

Budowa domu

Skąd czerpać energię elektryczną podczas trwania budowy?

Zamierzasz rozpocząć budowę wymarzonego domu, ale nurtuje Cię pytanie, jak zapewnić niezbędną do tego energię elektryczną? Do wyboru masz dwie główne opcje: doprowadzenie przyłącza elektroenergetycznego i korzystanie z prądu z sieci niskiego napięcia lub zainwestowanie w agregaty prądotwórcze.

A co, jeżeli Twój sąsiad już cieszy się energią elektryczną w swoim domu? Czyżby istniała szansa na wspólne korzystanie z prądu? Zgodnie z obowiązującym prawem energetycznym, nielegalne jest pobieranie energii od podmiotów, z którymi nie zawarto wcześniej umowy, a także pomijanie układu pomiarowo-rozliczeniowego.

Złamanie tych przepisów może prowadzić do nałożenia surowych kar finansowych przez zakład energetyczny, a nawet skończyć się w sądzie. Co więcej, konsekwencje prawne mogą dotknąć zarówno Ciebie, jak i Twojego sąsiada. Dlatego warto zastanowić się nad innymi, legalnymi sposobami pozyskania energii elektrycznej, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Agregaty prądotwórcze – czy takie rozwiązanie się opłaca?

Rozważasz pozyskiwanie energii za pomocą agregatu prądotwórczego? To wydaje się proste rozwiązanie – urządzenie wystarczy napełnić paliwem, zazwyczaj benzyną, a te po uruchomieniu zacznie generować prąd dla Twojej budowy. Niestety, agregaty prądotwórcze mogą nadwyrężyć Twój budżet, wymagają nieustannego uzupełniania paliwa i robią duży hałas. Co więcej, jeśli potrzebujesz zasilania do większych maszyn budowlanych, urządzenie o niższym napięciu nie podoła takiemu wyzwaniu.

Czy to oznacza, że agregaty są bezużyteczne? Wręcz przeciwnie! To świetne rozwiązanie na początek, zanim do działki zostanie podpięte przyłącze energetyczne, a prace nie wymagają jeszcze wiele mocy – na przykład, gdy kładziesz fundamenty. Później jednak warto przesiąść się na prąd z sieci energetycznej, aby zapewnić sprawniejsze i stabilniejsze zasilanie wszystkich urządzeń użytkowanych na placu budowy.

Dlaczego przyłącze energetyczne jest najlepszym rozwiązaniem?

Przyłącze to odcinek instalacji, łączący linię energetyczną z instalacją na terenie nieruchomości. Decydując się na to rozwiązanie, stajesz przed kolejnym wyborem – zdecydować się na przyłącze docelowe czy tymczasowe?

Co je różni? Przyłącze docelowe towarzyszy Ci nie tylko w trakcie prac budowlanych, ale także po oddaniu budynku do użytkowania. Przyłącze tymczasowe natomiast ma określoną misję – służy Ci jedynie na czas budowy, po czym konieczne jest przejście na przyłącze docelowe.

Przyłącze docelowe czy tymczasowe na czas budowy – co lepsze?

Przyłącze docelowe ma swoje zalety. Procedura jego instalacji odbywa się tylko raz, co przekłada się na oszczędność czasu i nerwów. Jednak opcja ta jest jednocześnie bardziej czasochłonna. Oczekiwanie na jego założenie może wynosić nawet więcej niż pół roku. Co wpływa na ten okres? Liczba wniosków złożonych przez innych mieszkańców w okolicy oraz rodzaj linii energetycznej – przyłącza napowietrzne są realizowane szybciej niż kablowe.

Jeśli szybkość rozpoczęcia prac budowlanych to Twój priorytet, przyłącze tymczasowe może być strzałem w dziesiątkę, gdyż czas realizacji tego rozwiązania wynosi zwykle nie więcej niż 2 miesiące.

Przyłącz działkę do sieci elektroenergetycznej – instrukcje krok po kroku.

Poniżej przedstawiamy niezbędne kroki, których musisz dokonać, aby sprawnie i skutecznie przyłączyć plac budowy do sieci elektroenergetycznej. Jeżeli po zapoznaniu się z instrukcją, wciąż będziesz miał jakieś wątpliwości, szczegółowych informacji możesz szukać na stronie sprzedawcy energii E.ON Polska.

Krok 1 – Złożenie wniosku do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Zgłoś wniosek o warunki przyłączenia, dołączając tytuł prawny do nieruchomości oraz plan sytuacyjny działki do lokalnego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Wspomnij o przewidywanym zużyciu energii i mocy przyłączeniowej. Złóż wniosek osobiście, pocztą lub online. Możesz też udzielić pełnomocnictwa wybranemu sprzedawcy prądu, który wesprze Cię w całym procesie.

Krok 2 – Otrzymanie warunków przyłączenia i umowy.

Operator przedstawi warunki techniczne oraz umowę o przyłączenie do sieci, zawierającą terminy realizacji i opłaty przyłączeniowe. Dowiesz się między innymi, czy Twoja działka będzie zasilana z sieci napowietrznej, czy kablowej oraz ile wyniesie moc przyłączeniowa.

Krok 3 – Prace przyłączeniowe na działce.

Po podpisaniu umowy i uiszczeniu wymaganej opłaty dystrybutor ustali trasę przyłącza i miejsce skrzynki złącza. Czas trwania prac zależy od rodzaju przyłącza: w przypadku tymczasowego – maks. 2 miesiące; docelowe – do 18 miesięcy, w zależności od rodzaju linii energetycznej.

Krok 4 – Odbiór instalacji i podpisanie umowy.

Gdy dostawca energii zakończy prace montażowe, pozostaje jeszcze kilka formalności. Twoim zadaniem będzie zatrudnienie elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, który zamontuje tablicę zasilającą plac budowy. Wykonaną instalację zgłoś do dystrybutora, który przeprowadzi odbiór i naniesie ją na mapę działki.

Następnie złóż u dostawcy energii oświadczenie o gotowości przyłączenia do sieci niskiego napięcia. Dopiero po tym etapie będziesz mógł zawrzeć umowę z wybranym sprzedawcą prądu. Po podpisaniu dokumentów dystrybutor zamontuje licznik, a Ty będziesz mógł korzystać z energii elektrycznej na budowie.

budowa domu - dom szkieletowy

Ile kosztuje prąd budowlany i jak określić wymaganą moc umowną?

Czy wiesz, że prąd na budowie jest droższy niż ten, z którego korzystasz na co dzień w swoim domu? Powód tkwi w taryfie budowlanej, w której składnik stawki sieciowej i opłata przejściowa są pomnożone przez wartość mocy umownej. Niezależnie od rzeczywistego zużycia prądu, rachunki są wyższe niż przy taryfach domowych, gdzie wspomniane mnożniki nie występują.

Moc umowna oznacza maksymalną ilość energii (w kilowatach), jaką dystrybutor zobowiązuje się dostarczyć do punktu poboru w danym momencie. Podczas prac konstrukcyjnych, potrzebna moc zwykle jest większa niż podczas codziennego użytkowania.

Przy ustalaniu mocy umownej, zastanów się nad rodzajem prac, technologią budowy, typem urządzeń oraz czasem ich pracy. Skonsultuj się z doświadczonym elektrykiem, który pomoże Ci dobrać jej optymalną wartość. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych błędów i nadmiernych kosztów.

Którą taryfa budowlana najlepsza – C11, C12a czy C12b?

Czy wiesz, że możesz zoptymalizować wysokość opłat za prąd budowlany, dobierając plan cenowy dopasowany do modelu prac? Sprzedawcy energii elektrycznej zwykle proponują trzy rodzaje taryf: C11, C12a i C12b. Poznaj różnicę między nimi i znajdź najlepszą dla Ciebie:

  • Taryfa C11 to jednostrefowa opcja dla odbiorców indywidualnych, średnich i małych firm, z maksymalną mocą umowną 40 kW. Zapewnia stałą stawkę za energię przez całą dobę, co sprawia, że jest idealna, gdy prace na budowie trwają o różnych porach dnia.
  • Taryfa C12a to dwustrefowa alternatywa dla odbiorców indywidualnych, średnich i małych firm, także z mocą umowną 40 kW. Wyróżnia się strefami szczytowymi i pozaszczytowymi ze zróżnicowanymi stawkami za energię, a godziny stref zmieniają się w zależności od pory roku. Jest to atrakcyjne rozwiązanie, gdy prace na budowie są precyzyjnie zaplanowane: w lecie między 11:00-20:00 i 21:00-8:00, a w zimie między 11:00-17:00 i 21:00-8:00.
  • Taryfa C12b to również dwustrefowa propozycja, lecz bez różnicowania pór roku. Prąd jest tańszy w nocy (22:00-6:00) oraz w określonych godzinach pozaszczytowych w ciągu dnia (13:00-15:00). To świetna opcja, gdy prace na budowie koncentrują się przede wszystkim w tych oknach czasowych.

Budowa własnego domu to zadanie, które wiąże się z podjęciem wielu odpowiedzialnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego źródła energii i taryfy na prąd budowlany. Oszacuj zapotrzebowanie na energię podczas prac i wybierz sprzedawcę, który pomoże Ci uporać się z formalnościami. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze. Buduj mądrze i realizuj swoje marzenia z głową!


Bądź na bieżąco – obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Planujesz budowę domu? Dowiedz się, skąd czerpać prąd.

Stajesz przed wyzwaniem budowy własnego domu? Wybór właściwego źródła energii jest kluczowy dla sprawnego przebiegu prac. Poznaj tajniki doboru właściwego źródła prądu budowlanego. Podejmij przemyślane decyzje i swobodnie realizuj swoje marzenie o nieruchomości!

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx