Listwy oświetleniowe
4 października 2013
Remont mieszkania w Rzeszowie
9 października 2013

Gres – jednolita w strukturze płytka ceramiczna. Formowana jest z tzw. kamionki szlachetnej, czyli mieszaniny gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu, a następnie prasowana, czyli poddawana naciskowi do 800 kG/cm2. Kolejnym etapem jest wypał w temperaturze 1200 – 1300 stopni Celsjusza.

Materiał wyprodukowany w takich warunkach charakteryzuje się bardzo małą porowatością, czego w oczywisty sposób efektem jest gładka i mało porowata powierzchnia materiału.

Gres jest materiałem nisko nasiąkliwym, a tym samym i mrozoodpornym, dzięki czemu może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Jest materiałem bardzo twardym, odpornym na ścieranie.

Pamiętaj !

Do gresu ze względu na jego niską nasiąkliwość wymagane są kleje o zwiększonych prametrach.



 

Rodzaje Gresu:

  1. Gres nieszkliwiony (techniczny)– płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skaleni, kaolinu; na powierzchni płytek są minimalne chropowatości, które powodują zatrzymywanie się na nich brudu i „czernienie” powierzchni. Powierzchnia płytek nie jest poddawana żadnym dodatkowym zabiegom, dzięki czemu jest o wiele tańsza i umożliwia zastosowanie wszędzie tam, gdzie są wymagające warunki eksploatacji, a nie jest konieczny elegancki wygląd okładziny. Gres techniczny stosowany jest jako wykończenie posadzki w garażach, warsztatach, oraz w przemyśle, oraz na mało eksponowanych ciągach komunikacyjnych i schodach.
  2. Gres porcelanowy– daje możliwości znacznie bogatszej niż gres techniczny kolorystyki i faktur: płytki zdobione są masami, solami, barwnikami mineralnymi; może być szkliwiony ( pokryty warstwą szkliwa )
  3. Gres polerowany – gres porcelanowy barwiony w masie z powierzchnią szlifowaną na całej płytce do uzyskania połysku. Poprzez polerowanie otwiera się struktura krystaliczna czerepu i taka powierzchnia jest bardzo wrażliwa na zabrudzenia, które mają możliwość głębokiego wnikania głęboko w strukturę otwartych porów.
  4. Gres satynowany – gres porcelanowy barwiony w masie z powierzchnią szlifowaną na całej płytce do uzyskania półmatu
  5. Gres smaltowany – gres porcelanowy z powierzchnią utwardzoną w wyniku krótkotrwałego zwiększenia temperatury w końcowym etapie procesu wypału płytki
  6. Gres półpoler -gres porcelanowy strukturalny (nierówny i z „wżerami”) barwiony w masie z powierzchnią szlifowaną do uzyskania połysku w taki sposób, aby wierzchołki nierównej powierzchni płytki były wypolerowane a wgłębienia miały powierzchnię matową

 




Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx