Panasonic pompy ciepła
Cennik urządzeń serii Panasonic aquarea 2017
11 września 2017
Cennik Salus Control
Cennik SALUS CONTROLS
12 września 2017
Pokaż wszystkie
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - jakie koszty ?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - jakie koszty ?

Wszystko o kosztach instalacji rekuperacji w domu jednorodzinnym czyli jaki jest koszt rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacja jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, ale również kosztownym. Warto zapoznać się ze stroną finansową takiej inwestycji.

W skład kosztów rekuperacji wchodzą:

– koszty inwestycyjne (projekt wentylacji mechanicznej, urządzenia ( rekuperator ), montaż),

– koszty eksploatacyjne (prąd, filtry, serwisowanie, przeglądy).

Koszty inwestycyjne

Pierwszym kosztem, jaki będziemy musieli ponieść w momencie podjęcia decyzji o wprowadzeniu wentylacji mechanicznej do swojego domu, jest koszt wykonania projektu instalacji. Kolejnym jest oczywiście zakup potrzebnych urządzeń, a także akcesoriów potrzebnych do zainstalowania systemu w domu. Rekuperator może kosztować od 2 do 12 tysięcy złotych, na to ile zapłacimy ma wpływ marka, wydajność urządzenia i jakość jego wykonania, a także dodatkowe funkcje, jakie sprzęt posiada. Nie warto jednak decydować się na najtańsze urządzenia, ponieważ mają one wydajność na poziomie 50%, co nie pozwoli uzyskać pełnych możliwości z korzystania z takiego systemu. Lepiej wybrać urządzenia droższe, w których wydajność szacuje się w granicach 90%.

Najlepszym wyborem z możliwych będzie w pełni zautomatyzowany rekuperator, który działa bezobsługowo, jest wyposażony w czujnik temperatury, dwutlenku węgla i wilgoci, a także w wiele innych dodatkowych funkcji.

Oprócz rekuperatora należy nabyć także kanały wentylacyjne, rozdzielacze, kształtki i wiele innych elementów składających się na całość instalacji.

Do kosztów inwestycyjnych należy doliczyć również montaż systemu, który powinien być wykonany przez profesjonalistów, dzięki temu wszystko pójdzie zgodnie z planem, a system zostanie zainstalowany prawidłowo.

Standardowo, koszty inwestycyjne dla domu o powierzchni 100 m2 wyniosą około 12 tysięcy złotych.

Koszty eksploatacyjne

Dobrej jakości rekuperator w ciągu roku zużywa energię elektryczną w wysokości 150 zł. Oczywiście, wszystko zależy od wielkości domu, w którym będzie on działał. Jeżeli dom będzie miał mniej niż 100 m2, koszty będą niższe.

Jeżeli chodzi o koszt filtrów, będziemy musieli na nie przeznaczyć około 200 zł rocznie. Przeważnie wymiana takich filtrów następuje raz w roku. Zalecane jest także serwisowanie i wykonywanie przeglądów urządzenia raz na dwa lata. Jest to zazwyczaj koszt 250 zł.

Łącznie koszty eksploatacyjne wyniosą więc około 200 zł na rok.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy to się opłaca?

Jak widać, cena rekuperacji jest uzależniona od wielu czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że najdroższa z tego wszystkiego będzie instalacja. Późniejsze koszty nie są już duże. W związku z tym, inwestycja bardzo szybko się zwróci – nawet już po kilku latach. Warto więc zainwestować w ten system, który sprawi, że wreszcie będzie można mieszkać w domu, w którym jest dostęp do świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji i sprawdź dlaczego to ten właśnie system jest już obowiązkowo montowany w każdym nowo budowanym domu

Zobacz

Wszystko o kosztach instalacji rekuperacji w domu jednorodzinnym przeczytasz na naszej stronie internetowej. Dowiesz się, jaki jest koszt rekuperacji zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym. To pozwoli na pełne oszacowanie wydatków, jakie wiążą się z wprowadzeniem takiego rozwiązania do domu. Jeżeli zastanawiasz się, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy to się opłaca – zdecydowanie tak. Ten nowoczesny system wentylacyjny pozwala ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu, a w dodatku dba o jakość powietrza we wszystkich pomieszczeniach.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
5 lat temu

Moim zdaniem warto zainwestować w trochę lepszy rekuperator nie tylko kierować się ceną

Ula
Ula
2 lat temu

Mój koszt w ciągu roku to poza zużytym prądem 50 zł, tyle właśnie mnie kosztują filtry w skali roku

Grażyna
Grażyna
2 lat temu

Jakie rekuperator wybrać by później płacić jak najmniej za prąd i filtry ?

Zuzia
Zuzia
2 lat temu

Ile was kosztowała cała instalacja wentylacji mechanicznej ?

4
0
Podziel się swoją opiniąx