Panasonic pompy ciepła
Cennik urządzeń serii Panasonic aquarea 2017
11 września 2017
Cennik Salus Control
Cennik SALUS CONTROLS
12 września 2017
Pokaż wszystkie
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - jakie koszty ?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - jakie koszty ?

Wszystko o kosztach instalacji rekuperacji w domu jednorodzinnym czyli jaki jest koszt rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacja jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, ale również kosztownym. Warto zapoznać się ze stroną finansową takiej inwestycji.

W skład kosztów rekuperacji wchodzą:

– koszty inwestycyjne (projekt wentylacji mechanicznej, urządzenia ( rekuperator ), montaż),

– koszty eksploatacyjne (prąd, filtry, serwisowanie, przeglądy).

Koszty inwestycyjne

Pierwszym kosztem, jaki będziemy musieli ponieść w momencie podjęcia decyzji o wprowadzeniu wentylacji mechanicznej do swojego domu, jest koszt wykonania projektu instalacji. Kolejnym jest oczywiście zakup potrzebnych urządzeń, a także akcesoriów potrzebnych do zainstalowania systemu w domu. Rekuperator może kosztować od 2 do 12 tysięcy złotych, na to ile zapłacimy ma wpływ marka, wydajność urządzenia i jakość jego wykonania, a także dodatkowe funkcje, jakie sprzęt posiada. Nie warto jednak decydować się na najtańsze urządzenia, ponieważ mają one wydajność na poziomie 50%, co nie pozwoli uzyskać pełnych możliwości z korzystania z takiego systemu. Lepiej wybrać urządzenia droższe, w których wydajność szacuje się w granicach 90%.

Najlepszym wyborem z możliwych będzie w pełni zautomatyzowany rekuperator, który działa bezobsługowo, jest wyposażony w czujnik temperatury, dwutlenku węgla i wilgoci, a także w wiele innych dodatkowych funkcji.

Oprócz rekuperatora należy nabyć także kanały wentylacyjne, rozdzielacze, kształtki i wiele innych elementów składających się na całość instalacji.

Do kosztów inwestycyjnych należy doliczyć również montaż systemu, który powinien być wykonany przez profesjonalistów, dzięki temu wszystko pójdzie zgodnie z planem, a system zostanie zainstalowany prawidłowo.

Standardowo, koszty inwestycyjne dla domu o powierzchni 100 m2 wyniosą około 12 tysięcy złotych.

Koszty eksploatacyjne

Dobrej jakości rekuperator w ciągu roku zużywa energię elektryczną w wysokości 150 zł. Oczywiście, wszystko zależy od wielkości domu, w którym będzie on działał. Jeżeli dom będzie miał mniej niż 100 m2, koszty będą niższe.

Jeżeli chodzi o koszt filtrów, będziemy musieli na nie przeznaczyć około 200 zł rocznie. Przeważnie wymiana takich filtrów następuje raz w roku. Zalecane jest także serwisowanie i wykonywanie przeglądów urządzenia raz na dwa lata. Jest to zazwyczaj koszt 250 zł.

Łącznie koszty eksploatacyjne wyniosą więc około 200 zł na rok.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy to się opłaca?

Jak widać, cena rekuperacji jest uzależniona od wielu czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że najdroższa z tego wszystkiego będzie instalacja. Późniejsze koszty nie są już duże. W związku z tym, inwestycja bardzo szybko się zwróci – nawet już po kilku latach. Warto więc zainwestować w ten system, który sprawi, że wreszcie będzie można mieszkać w domu, w którym jest dostęp do świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji i sprawdź dlaczego to ten właśnie system jest już obowiązkowo montowany w każdym nowo budowanym domu

Zobacz

Wszystko o kosztach instalacji rekuperacji w domu jednorodzinnym przeczytasz na naszej stronie internetowej. Dowiesz się, jaki jest koszt rekuperacji zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym. To pozwoli na pełne oszacowanie wydatków, jakie wiążą się z wprowadzeniem takiego rozwiązania do domu. Jeżeli zastanawiasz się, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy to się opłaca – zdecydowanie tak. Ten nowoczesny system wentylacyjny pozwala ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu, a w dodatku dba o jakość powietrza we wszystkich pomieszczeniach.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
6 lat temu

Moim zdaniem warto zainwestować w trochę lepszy rekuperator nie tylko kierować się ceną

Ula
Ula
3 lat temu

Mój koszt w ciągu roku to poza zużytym prądem 50 zł, tyle właśnie mnie kosztują filtry w skali roku

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Jakie rekuperator wybrać by później płacić jak najmniej za prąd i filtry ?

Zuzia
Zuzia
3 lat temu

Ile was kosztowała cała instalacja wentylacji mechanicznej ?

4
0
Podziel się swoją opiniąx