Panasonic pompy ciepła
Cennik urządzeń serii Panasonic aquarea 2017
11 września 2017
Cennik Salus Control
Cennik SALUS CONTROLS
12 września 2017
Pokaż wszystkie
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - jakie koszty ?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - jakie koszty ?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest rozwiązaniem bardzo korzystnym warto zapoznać się ze s

Wszystko o kosztach instalacji rekuperacji w domu jednorodzinnym

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, ale również kosztownym. Warto zapoznać się ze stroną finansową takiej inwestycji.

W skład kosztów rekuperacji wchodzą:

– koszty inwestycyjne (projekt, urządzenia, montaż),

– koszty eksploatacyjne (prąd, filtry, serwisowanie, przeglądy).

Koszty inwestycyjne

Pierwszym kosztem, jaki będziemy musieli ponieść w momencie podjęcia decyzji o wprowadzeniu wentylacji mechanicznej do swojego domu, jest koszt wykonania projektu instalacji. Kolejnym jest oczywiście zakup potrzebnych urządzeń, a także akcesoriów potrzebnych do zainstalowania systemu w domu. Rekuperator może kosztować od 2 do 12 tysięcy złotych, na to ile zapłacimy ma wpływ marka, wydajność urządzenia i jakość jego wykonania, a także dodatkowe funkcje, jakie sprzęt posiada. Nie warto jednak decydować się na najtańsze urządzenia, ponieważ mają one wydajność na poziomie 50%, co nie pozwoli uzyskać pełnych możliwości z korzystania z takiego systemu. Lepiej wybrać urządzenia droższe, w których wydajność szacuje się w granicach 90%.

Rekuperacja z wykorzystaniem urządzeń marki zehnder

Rekuperacja z wykorzystaniem urządzeń marki zehnder

Najlepszym wyborem z możliwych będzie w pełni zautomatyzowany rekuperator, który działa bezobsługowo, jest wyposażony w czujnik temperatury, dwutlenku węgla i wilgoci, a także w wiele innych dodatkowych funkcji.

Oprócz rekuperatora należy nabyć także kanały wentylacyjne, rozdzielacze, kształtki i wiele innych elementów składających się na całość instalacji.

Do kosztów inwestycyjnych należy doliczyć również montaż systemu, który powinien być wykonany przez profesjonalistów, dzięki temu wszystko pójdzie zgodnie z planem, a system zostanie zainstalowany prawidłowo.

Standardowo, koszty inwestycyjne dla domu o powierzchni 100 m2 wyniosą około 9 tysięcy złotych.

Koszty eksploatacyjne

Dobrej jakości rekuperator w ciągu roku zużywa energię elektryczną w wysokości 150 zł. Oczywiście, wszystko zależy od wielkości domu, w którym będzie on działał. Jeżeli dom będzie miał mniej niż 100 m2, koszty będą niższe.

Jeżeli chodzi o koszt filtrów, będziemy musieli na nie przeznaczyć około 200 zł rocznie. Konieczna jest ich wymiana co kwartał. Zalecane jest także serwisowanie i wykonywanie przeglądów urządzenia raz na dwa lata. Jest to zazwyczaj koszt 250 zł.

Łącznie koszty eksploatacyjne wyniosą więc około 500 zł na rok.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy to się opłaca?

Jak widać, cena rekuperacji jest uzależniona od wielu czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że najdroższa z tego wszystkiego będzie instalacja. Późniejsze koszty nie są już duże. W związku z tym, inwestycja bardzo szybko się zwróci – nawet już po kilku latach. Warto więc zainwestować w ten system, który sprawi, że wreszcie będzie można mieszkać w domu, w którym jest dostęp do świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza.


Zobacz więcej

Wycena rekuperacji

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny system wentylacji wnętrz, który oprócz dostarczania świeżego powietrza, także ogrzewa. Zasada działania wentylacji jest bardzo prosta. Powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła jest ogrzewane, a następnie wdmuchiwane do pomieszczeń.

Zobacz: remont.biz.pl/category/rekuperacja/

Zobacz naszą ofertę rekuperacji

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja, inaczej zwana wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdym nowoczesnym domu. Główne działanie systemu polega na mechanicznym ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1158-rekuperacja

 

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Jestem obecny w branży budowlanej od kilkunastu lat, przechodząc każdy szczebel kariery począwszy od pomocnika na budowie a kończąc na własnej firmie budowlanej. Pragnę podzielić się moją wiedzą na stronach tego blogu.

1 Komentarz

  1. Iza napisał(a):

    Moim zdaniem warto zainwestować w trochę lepszy rekuperator nie tylko kierować się ze mną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up