Zalety stosowania rolet zewnętrznych
Zalety stosowania rolet zewnętrznych
3 lipca 2016
Aquarea - najlepsza efektywność sezonowa
Seria pomp ciepła powietrze-woda Panasonic aquarea 2014/2015
8 lipca 2016

Dlaczego pompa ciepła ?

Każdy, kto zastanawia się nad zastosowaniem pompy ciepła sprawdza, jakie są korzyści z ich stosowania. Trzeba się odpowiednio przygotować do jej instalacji, m.in. poprzez staranne zaplanowanie, oraz unikać popełnienia popularnych błędów, by wystrzec się braku działania lub wadliwego działania w późniejszym czasie. W chwili obecnej najpopularniejszymi źródłami ciepła są te na bazie oleju opałowego oraz gazu ziemnego, pompy ciepła zostają w stosunku do nich nieco w tyle, lecz z biegiem czasu ich popularność sukcesywnie rośnie, stają się coraz częściej stosowane w jednorodzinnym budownictwie. Wpływają na to także zwiększające się koszty generowane z tytułu energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego, względy ekonomiczne przemawiają więc za kotłami ciepła.

Jak najtaniej wykonać system rekuperacji ?

Tanie użytkowanie pompy ciepła

Pompy ciepłasą coraz częściej postrzegane jako atrakcyjne źródło ciepła ze względu na ich niską kosztowność w trakcie użytkowania. W połowie 2008 roku, podczas akcji Dom Dobrej Energii przeprowadzono badania dotyczące wydatków generowanych przez różne rodzaje źródeł ciepła. Wynika z nich, że ogrzewanie urządzeniami gazowymi lub olejowymi wiąże się z kosztem przekraczających 3200 złotych w skali roku. Stosując zamiast nich pompy ciepła, można zredukować te wydatki do -60 procent, dzięki pozyskiwaniu dużej części zasilania z otoczenia, a więc wykorzystywana jest energia bezpłatna.

Energia grzewcza czerpana jest z ziemi lub powietrza, następnie jej temperatura podwyższana jest do takiej, która będzie mogła stanowić ogrzewanie, z zastosowaniem elektrycznego zasilania. Prąd wykorzystywany do wygenerowania ogrzewania jest tylko jedną piątą energii, cała reszta czyli aż cztery piąte stanowione są przez źródło darmowe i niewyczerpywalne, czyli czerpane z otoczenia.

Taki system czyni pompy ciepła bardzo perspektywicznymi. Co prawda ich zakup i zainstalowanie wiąże się z wyższym wydatkiem, w stosunku do zakupu urządzeń gazowych czy olejowych, jednak jest to nadwyżka, która w ciągu lat użytkowania zwraca się i przeradza w realną oszczędność. Ma to miejsce dzięki niskim kosztom ponoszonym na regularne korzystanie z darmowej energii przekształcanej w ciepło, co znacznie obniża koszty eksploatacyjne urządzenia. Dzięki niemu rośnie także wartość domu wraz ze źródłem ciepła, co jest istotne szczególnie dla rozważających sprzedaż obiektu za pewien okres czasu.

Ekologiczna funkcjonalność

Stosowanie pompy ciepła daje korzystającym z domu większą swobodę aranżacyjną, związaną z wykorzystaniem większej wolnej przestrzeni. W przypadku standardowych urządzeń, miejsce to jest zajęte przez instalację kominową i materiały wykorzystywane do opału. Pompy takie są dobrym rozwiązaniem także z ekologicznego punktu widzenia, co na globalną skalę ma duże znaczenie. Są to urządzenia o nowoczesnej konstrukcji i uniwersalnym zastosowaniu, obsługujące podgrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz pomieszczeń. Mają one bardzo niskie wymagania dotyczące należnej konserwacji, są też bardzo trwałe, posłużą więc wiele lat. Można ich używać nie tylko do grzania, gdy sięgnie się dodatkowo po chłodzące konwektory mogą służyć też do ochładzania powietrza.

Wybór właściwej pompy ciepła

Decydując się na konkretny system grzewczy zwraca się uwagę na najbardziej istotne parametry, przesądzające o atrakcyjności danego urządzenia. Wśród nich znajdują się takie kwestie jak cena, koszty produkcji energii, powierzchnia zabudowy i przyjazność dla środowiska.

Istotna jest także moc grzewcza, efektywność pracy oraz sposób generowania ogrzewania. Źródło dolne musi być dobrze dobrane pod względem określonych parametrów, starannie zaplanowana musi być też cała instalacja służąca do ogrzewania. Przed zakupem, dobrze skonsultować się z instalatorem.

Ekologiczna funkcjonalność

Stosowanie pompy ciepła daje korzystającym z domu większą swobodę aranżacyjną, związaną z wykorzystaniem większej wolnej przestrzeni. W przypadku standardowych urządzeń, miejsce to jest zajęte przez instalację kominową i materiały wykorzystywane do opału. Pompy takie są dobrym rozwiązaniem także z ekologicznego punktu widzenia, co na globalną skalę ma duże znaczenie. Są to urządzenia o nowoczesnej konstrukcji i uniwersalnym zastosowaniu, obsługujące podgrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz pomieszczeń. Mają one bardzo niskie wymagania dotyczące należnej konserwacji, są też bardzo trwałe, posłużą więc wiele lat. Można ich używać nie tylko do grzania, gdy sięgnie się dodatkowo po chłodzące konwektory mogą służyć też do ochładzania powietrza.

Siła grzewcza

Staranne określenie przebiegu instalacji jest jednym z istotnych kryteriów przy decyzji o pompie ciepła. Urządzenia większych rozmiarów wiążą się z wyższymi kosztami, jakie trzeba ponieść na początkowym etapie. Przy wyborze dla potrzeb domu jednorodzinnego wybiera się pompę o mocy wysokości średnio 80 procent tego, co jest wyliczone jako zapotrzebowanie na ciepło. Reszta, czyli 20 procent stosowana jest przez małą liczbę dni, oczywiście tych, gdy następują największe mrozy. Powstający tak deficyt uzupełniany jest wtedy przez elektryczny dogrzewacz, wmontowany w pompę
Stiebel Eltron HPA-O 7 10 13 (S)(CS)(C) Premium (cool) - pompa ciepła typu monoblok

Kompaktowe lub modułowe urządzenie

Oferta pomp ciepła rozgałęzia się na urządzenia kompaktowe, w których zasobnik wody jest dołączany oraz urządzenia modułowe, mające zasobnik wody zintegrowany z całością konstrukcji ( przykładowe rozwiązanie tego typu to HSBC 200 ). Urządzenia modułowe najczęściej stosowane są w niewielkich gospodarstwach, w których liczba mieszkańców nie przekracza trzech, w większych obiektach, dla większej liczby osób zaleca się raczej kompaktowe urządzenia wyposażone w zasobnik oddzielny.

Staranne określenie przebiegu instalacji jest jednym z istotnych kryteriów przy decyzji o pompie ciepła. Urządzenia większych rozmiarów wiążą się z wyższymi kosztami, jakie trzeba ponieść na początkowym etapie. Przy wyborze dla potrzeb domu jednorodzinnego wybiera się pompę o mocy wysokości średnio 80 procent tego, co jest wyliczone jako zapotrzebowanie na ciepło. Reszta, czyli 20 procent stosowana jest przez małą liczbę dni, oczywiście tych, gdy następują największe mrozy. Powstający tak deficyt uzupełniany jest wtedy przez elektryczny dogrzewacz, wmontowany w pompę.

Logistyka instalacyjna

Aby stworzyć plan instalacji związanej z pompą ciepła oraz ją zamontować potrzebny jest elektryk, instalator i w przypadku pomp ciepła typu solanka / woda podmiot odpowiedzialny za wykonanie odwiertu. Szczególnie istotna jest rola instalatora nadzorującego wszelkie działania oraz będącego w stałym kontakcie z innymi podmiotami.

Na etapie planowania całej instalacji zwrócić trzeba uwagę na liczne czynniki decydujące o końcowym efekcie. Zawierają się one w ramach trzech zasadniczych elementów: pompa ciepła, dolne źródło ciepła oraz system dystrybucji ciepła.

Pompa ciepła z rekuperatorem i klimatyzatorem

Instalator może wybrać odpowiednie urządzenie tylko wtedy, gdy posiada lub otrzyma wskaźniki określające obciążenie cieplne – na tej podstawie można stwierdzić jaką wydajnością musi charakteryzować się system grzewczy aby doprowadzać do odpowiedniej temperatury wymaganą ilość wody oraz ogrzać budynek. Pod uwagę bierze się też przerwy w dostawach energii. Część państw z grona Unii Europejskich zastrzega możliwość występowania przerw w dostawie energii, trwających kilka godzin w ciągu dnia, w zamian za co zapewniając niższe opłaty za prąd. Do podłączenia pompy do sieci elektrycznej należy zaangażować elektryka mającego wymagane uprawnienia do wykonywania takich czynności.

pompa-ciepła-NK

Pompa ciepła

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony pompa ciepła i sprawdź dlaczego te właśnie urządzenia są coraz częściej wybierane jako jedyne źródło ciepła w domu lub mieszkaniu.

Zobacz

Dlaczego pompa ciepła ?

Każdy, kto zastanawia się nad zastosowaniem pompy ciepła sprawdza, jakie są korzyści z ich stosowania. Trzeba się odpowiednio przygotować do jej instalacji, m.in. poprzez staranne zaplanowanie, oraz unikać popełnienia popularnych błędów, by wystrzec się braku działania lub wadliwego działania w późniejszym czasie. W chwili obecnej najpopularniejszymi źródłami ciepła są te na bazie oleju opałowego oraz gazu ziemnego, pompy ciepła zostają w stosunku do nich nieco w tyle, lecz z biegiem czasu ich popularność sukcesywnie rośnie, stają się coraz częściej stosowane w jednorodzinnym budownictwie. Wpływają na to także zwiększające się koszty generowane z tytułu energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego, względy ekonomiczne przemawiają więc za kotłami ciepła.

Instalatorzy niestaranni lub z niedostatecznym doświadczeniem często sztukują solankowe przewody, co nie jest właściwym działaniem, gdyż rura tworząca pętle nie może być łączona – jest to gwarancją niezawodności funkcjonowania pojmowanego całościowo systemu. Z tego względu należy przyłożyć dużą wagę do wyboru realizatora, gdyż od poprawności procesu instalacyjnego w dużej mierze zależy jego późniejsza – oby efektywna i bezinwazyjna – praca.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx