zyczenia wielkanoc 2019
Radosnych świąt Wielkiej Nocy 2019
20 kwietnia 2019
grafiti-2
Impregnat zabezpieczający przed graffiti
25 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie
Najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania ogrzewania podłogowego - 1a

Najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania ogrzewania podłogowego - 1a

Najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania ogrzewania podłogowego

Jeżeli ogrzewanie podłogowe zostanie wykonane we właściwy sposób, pozwoli na uzyskanie szeregu oszczędności, a także zagwarantuje równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach w domu. Niestety, podczas jego wykonywania mogą pojawić się błędy. Jakie są najczęściej popełniane błędy oraz jak ich uniknąć dowiesz się z naszego wpisu?

2 - zielona

Niewłaściwa organizacja pracy

Ogrzewanie podłogowe można wprowadzić do budynku dopiero po wszystkich innych instalacjach, a także po zakończeniu prac tynkarskich. Jeżeli kolejność prac zostanie zaburzona, może dojść do uszkodzenia przewodów grzewczych, jak i pozostałych elementów instalacji.
3 - zielona

Niewłaściwie przygotowane podłoże

Zanim rozpoczniesz prace, podłoże na którym ma znajdować się ogrzewanie podłogowe należy wyczyścić oraz wysuszyć. Montaż na mokrym podłożu może wywołać nieprzyjemne zapachy w przyszłości. Należy zadbać o to, aby beton miał taką samą grubość na całej powierzchni. Zbyt cienka warstwa będzie mało wytrzymała, a zbyt gruba będzie odznaczała się dużą bezwładnością cieplną.
4 - zielona

Nieprzemyślane dobranie pokrycia podłogowego

Zmiana koncepcji tego, jaki materiał będzie znajdował się nad ogrzewaniem podłogowym może przysporzyć sporo problemów. Jeżeli zamiast płytek ceramicznych zastosujesz panele podłogowe, a taka zmiana nie została uwzględniona w projekcie, może dojść do nawet dwukrotnego zmniejszenia mocy grzewczej systemu. W efekcie, pomieszczenia mogą być niedogrzane. Jeżeli taka zmiana jest konieczna, trzeba pomyśleć o zastosowaniu dodatkowego źródła ciepła, np. grzejników elektrycznych.
5 - zielona

Niewłaściwie dobrana krzywa grzewcza

Aby ustawić regulator pogodowy, trzeba przede wszystkim określić krzywą grzewczą, a to wymaga od instalatora dużej staranności i jest trudne, ponieważ efekty odczuwane są dopiero po kilku godzinach. Jeżeli jednak wszystko zostanie ustawione właściwie, nie będzie problemu ani z niedogrzanymi, ani z przegrzanymi pomieszczeniami.
6 - zielona

Brak dylatacji ogrzewania podłogowego

Jeżeli rury zostają zatopione w posadzkę, konieczne jest wykonanie dylatacji w wylewce. Należy także pamiętać o takim ułożeniu rur pętli grzewczych, aby dylatacja ich nie przecinała.
7 - zielona

Ułożenie rur miedzianych w betonie

Beton powoduje korozję miedzy, dlatego nie ma możliwości wykonania z rur miedzianych ogrzewania podłogowego bezpośrednio na tym materiale. Muszą one zostać powleczone specjalnym tworzywem sztucznym. Można także zastosować rury z innego materiału.
8 - zielona

Niewłaściwe połączenie rur w pętlach

Konieczne jest układanie pętli rur w jednym odcinku, bez połączeń. Można jedynie zastosować złączki naprawcze, jeżeli dojdzie do uszkodzenia rury.
9 - zielona

Niestosowanie się do zaleceń producenta

Producent zawsze podaje, jaka jest dopuszczalna długość i minimalny promień gięcia pętli rur. Jeżeli instalator nie zastosuje się do zaleceń, mogą wystąpić niedogrzane fragmenty podłogi.
10 - zielona

Zastosowanie nieodpowiednich rur

Rury stosowane w ogrzewaniu podłogowym muszą być dobrymi przewodnikami ciepła, a także muszą odznaczać się dużą wytrzymałością. Jeżeli zostaną wykonane ze złej jakości materiałów, szybko ulegną uszkodzeniu.
11 - zielona

Niewłaściwe łączenie rur w podłodze

Jeżeli połączenia rur pojawią się w miejscach które zostaną zakryte wylewką, może dojść do osadzania się tam zanieczyszczeń, a także do uszkadzania ich powierzchni.
12 - zielona

Zbyt duża odległość skrzynki rozdzielczej od ogrzewania podłogowego

Skrzynka rozdzielcza powinna znajdować się jak najbliżej pomieszczenia, w którym działa ogrzewanie podłogowe. Musi to być miejsce z wygodnym dostępem.
13 - zielona

Wykonanie instalacji bez próby szczelności

Przed wylaniem jastrychu, instalację należy napełnić wodą i po kilku godzinach sprawdzić, czy ciśnienie nie spadło. Dzięki temu uda się wyeliminować ewentualne błędy, które mogły pojawić się podczas wykonywania instalacji.
14 - zielona

Niewłaściwie dobrana posadzka

Zanim kupisz materiały do domu upewnić się, czy są one przystosowane do ogrzewania podłogowego. W przypadku takiego systemu nie sprawdzają się grube drewniane deski czy puszyste dywany.
projekt ogrzewania podłogowego

Projekt ogrzewania podłogowego

Przed przystąpieniem do prac warto by uniknąć wszystkich błędów wykonawczych, wykonać projekt instalacji ogrzewania podłogowego

Zobacz

Ogrzewanie podłogowe jest chętnie wprowadzanym do domu systemem, dzięki któremu można ogrzać w komfortowy sposób wybrane pomieszczenia. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest poprawne zainstalowanie systemu. W tym celu należy skorzystać z pomocy fachowców, którzy znają się na rzeczy. Aby umiejętnie kontrolować ich pracę, warto dowiedzieć się, jakie najczęściej błędy pojawiają się podczas wykonywania ogrzewania podłogowego. Uda się dzięki temu ich uniknąć i wprowadzić do domu sprawnie działający system grzewczy.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx