Jak dobrze wykonać izolację i ocieplenie podłogi?
Ocieplenie podłogi na gruncie pełni niezwykle istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniego oporu cieplnego całej podłogi. W naszym umiarkowanym klimacie różnice temperatur panujące pomiędzy gruntem a wnętrzem budynku mogą być naprawdę znaczące, dlatego poprawne wykonanie ocieplenia wysokiej jakości materiałem jest tutaj kluczowe.
Wybór materiału
W procesie wykonywania podłogi na gruncie musimy dopilnować wielu rzeczy, takich jak np. prawidłowe zagęszczenie podłoża gruntowego. Kluczowy jest także wybór właściwego materiału termoizolacyjnego i odpowiednie wykonanie samej izolacji. Warto dobrze przemyśleć wybór materiału, by uniknąć późniejszych problemów, chociażby z kontaktem z różnego rodzaju substancjami chemicznymi.
Dobrym wyborem będzie tutaj wełna skalna, która jest odporna na wszystkie związki chemiczne i nie oddziałuje na nie. Można stosować ją w bezpośrednim kontakcie z rozpuszczalnikami organicznymi, np. acetonem, benzenem, nitro, ale również ze związkami bitumicznymi.
Dzięki większej gęstości zachowuje swoją grubość, nie osiada, nie kurczy się i nie traci swoich właściwości przy zmiennych warunkach w podłodze, nawet po 55 latach użytkowania. To materiał niezwykle trwały o sprężystej strukturze, która pozwala na lepsze przyleganie nawet do nierównego podłoża.
W trakcie montażu wełny skalnej łatwiej uzyskać szczelną izolację termiczną, bo materiał jest stabilny wymiarowo, a jego ciężar zapobiega przesuwaniu się i klawiszowaniu płyt.
Montaż płyt
Grubość izolacji z płyt STEPROCK HD4F powinna wynosić 15 cm. Układanie izolacji cieplno-akustycznej podłogi należy rozpocząć od wykonania dylatacji obwodowej z pasa z płyt z wełny skalnej, które układamy wokół ścian, słupów itp., aby zapewnić skuteczną dylatację akustyczną pomiędzy podkładem podłogi a ścianami.
Pasy z płyt układamy swobodnie, dociskając krawędzie do siebie. Ocieplenie wykonujemy jednowarstwowo, układając płyty mijankowo.
Na ociepleniu podłogi układamy np. folię budowlaną, sklejoną na zakładach i z wywinięciem na ściany, w celu szybszego wysychania podkładu wykonanego na mokro, w szczególności samopoziomującego. Ważne jest też to, by wykonując izolację podłogi na gruncie, gdzie poziom wód gruntowych ulega zmianie, pamiętać o wykonaniu izolacji wodoszczelnej przed ułożeniem ocieplenia.
Jak dobrze wykonać izolację i ocieplenie podłogi? To pytanie nurtuje każdą osobę która rozpoczyna budowę swojego domu bądź będącą w trakcie remontu starego domu. Izolacja i ocieplenie podłogi jest jednym o ile nie najważniejszym etapem każdej budowy czy remontu, to przecież od jej prawidłowego wykonania będzie zależało czy nie będziemy mieli podczas późniejszego użytkowania problemów technicznym z budynkiem lub domem.