Gładka, dekoracyjna, elastyczna posadzka o niskiej zawartości LZO - A
Gładka, dekoracyjna, elastyczna posadzka o niskiej zawartości LZO
14 czerwca 2019
Klimatyzacja cena z montażem
Klimatyzacja cena z montażem
16 czerwca 2019
Pokaż wszystkie
Jak dobrze wykonać izolację i ocieplenie podłogi - 02

Jak dobrze wykonać izolację i ocieplenie podłogi - 02

Jak dobrze wykonać izolację i ocieplenie podłogi?

Ocieplenie podłogi na gruncie pełni niezwykle istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniego oporu cieplnego całej podłogi. W naszym umiarkowanym klimacie różnice temperatur panujące pomiędzy gruntem a wnętrzem budynku mogą być naprawdę znaczące, dlatego poprawne wykonanie ocieplenia wysokiej jakości materiałem jest tutaj kluczowe.

Podłoga na gruncie

Schemat ocieplenia podłogi wełna mineralna na gruncie

  • 1 - Parkiet
  • 2 - Podkład cementowy
  • 3 - Folia z wywinięciem, sklejona na zakładach
  • 4 - Warstwa izolacyjna, grub. razem 15 cm
  • 5 - Pasek RST
  • 6 - Izolacja przeciwwilgociowa lub przeciwwodna, według potrzeb
  • 7 - Chudy beton
  • 8 - Piasek zagęszczony
  • 9 - Grunt rodzimy

Wybór materiału

W procesie wykonywania podłogi na gruncie musimy dopilnować wielu rzeczy, takich jak np. prawidłowe zagęszczenie podłoża gruntowego. Kluczowy jest także wybór właściwego materiału termoizolacyjnego i odpowiednie wykonanie samej izolacji. Warto dobrze przemyśleć wybór materiału, by uniknąć późniejszych problemów, chociażby z kontaktem z różnego rodzaju substancjami chemicznymi.

wełna mineralna - 01A

Dobrym wyborem będzie tutaj wełna skalna, która jest odporna na wszystkie związki chemiczne i nie oddziałuje na nie. Można stosować ją w bezpośrednim kontakcie z rozpuszczalnikami organicznymi, np. acetonem, benzenem, nitro, ale również ze związkami bitumicznymi.

Dzięki większej gęstości zachowuje swoją grubość, nie osiada, nie kurczy się i nie traci swoich właściwości przy zmiennych warunkach w podłodze, nawet po 55 latach użytkowania. To materiał niezwykle trwały o sprężystej strukturze, która pozwala na lepsze przyleganie nawet do nierównego podłoża.

W trakcie montażu wełny skalnej łatwiej uzyskać szczelną izolację termiczną, bo materiał jest stabilny wymiarowo, a jego ciężar zapobiega przesuwaniu się i klawiszowaniu płyt.

W przypadku docieplania podłóg na gruncie warto skorzystać z produktów przeznaczonych specjalnie do takiej termoizolacji, takich jak wełna ROCKWOOL STEPROCK HD lub STEPROCK HD4F. Płyty te zapewniają bardzo dobre właściwości termiczne podłóg na gruncie. Współczynnik λD dla płyt wynosi 0,035 [W/mK] i jest najniższy na rynku, dla płyt z wełny mineralnej o takim zastosowaniu. Podłogi wykonane przy pomocy STEPROCK HD4F zapewniają komfort, minimalizując przenoszenie drgań na konstrukcje budynku powstających od dźwięków uderzeniowych.

Montaż płyt

wełna mineralna - przykładowe ułożenie na podłodze

Grubość izolacji z płyt STEPROCK HD4F powinna wynosić 15 cm. Układanie izolacji cieplno-akustycznej podłogi należy rozpocząć od wykonania dylatacji obwodowej z pasa z płyt z wełny skalnej, które układamy wokół ścian, słupów itp., aby zapewnić skuteczną dylatację akustyczną pomiędzy podkładem podłogi a ścianami.

Pasy z płyt układamy swobodnie, dociskając krawędzie do siebie. Ocieplenie wykonujemy jednowarstwowo, układając płyty mijankowo.

Na ociepleniu podłogi układamy np. folię budowlaną, sklejoną na zakładach i z wywinięciem na ściany, w celu szybszego wysychania podkładu wykonanego na mokro, w szczególności samopoziomującego. Ważne jest też to, by wykonując izolację podłogi na gruncie, gdzie poziom wód gruntowych ulega zmianie, pamiętać o wykonaniu izolacji wodoszczelnej przed ułożeniem ocieplenia.

Więcej informacji na temat dobrze wykonanych izolacji na Rockwool.pl - https://www.rockwool.pl/aplikacje/podogi-i-stropy/

Jak dobrze wykonać izolację i ocieplenie podłogi? To pytanie nurtuje każdą osobę która rozpoczyna budowę swojego domu bądź będącą w trakcie remontu starego domu. Izolacja i ocieplenie podłogi jest jednym  o ile nie najważniejszym etapem każdej budowy czy remontu, to przecież od jej prawidłowego wykonania będzie zależało czy nie będziemy mieli podczas późniejszego użytkowania problemów technicznym z budynkiem lub domem.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx