Oznaczenia i klasy paneli podłogowych
Oznaczenia i klasy paneli podłogowych.
25 lipca 2016
Dlaczego wentylacja jest tak istotna ?
17 października 2016
Pokaż wszystkie
Masy mineralne do hydroizolacji

Masy mineralne do hydroizolacji

Masy mineralne do hydroizolacji

Jeśli zdecydujemy się na stosowanie uszczelniających tynków i zapraw, będziemy bardziej zadowoleni, ponieważ dużo łatwiej się je nakłada niż folie oraz membrany hydroizolacyjne. Te pierwsze tworzą wodoszczelną powłokę, która wypełnia wszelkie nierówności izolowanych elementów. Świetnie nadają się do uszczelniania powierzchni o nieregularnych kształtach.

Jednoskładnikowe zaprawy uszczelniające

Są to mineralne masy hydroizolacji, które tworzone są na bazie szarego lub białego cementu portlandzkiego, z których można uzyskać sztywne powłoki izolacyjne. W niektórych z nich można znaleźć domieszkę polimerów. Dostępne są w postaci suchej mieszanki. Przed użyciem należy dodać do niej odpowiednią ilość wody. Wykorzystywane są do tworzenia izolacji pionowych, a także poziomych w ścianach fundamentowych i piwnicznych.

Wykorzystując takie zaprawy, można zapobiec przedostawaniu się wilgoci z fundamentów do ścina domu. Można z nich zrobić również warstwę izolacyjną w podłogach i posadzkach, które narażone są na zawilgocenie.

Zaprawy uszczelniające odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie wpływają na nie źle również chemikalia. Ponadto, mogą wchodzić w bezpośredni kontakt z gruntem. Posiadają w swoim składzie również aktywne składniki, które wnikają w podłoże i wchodzą w reakcję z wodą. Tworzone są wtedy krystaliczne substancje zatykające pory materiału. Woda nie może przez nie przenikać. W murze powstaje wtedy wodoszczelna przepona stanowiąca dla wody nieprzekraczalną barierę.

Zaprawy uszczelniające wykorzystuje się do uszczelniania elementów betonowych i żelbetowych. Są stosunkowo drogie, dlatego wykorzystywane są zazwyczaj w przedsiębiorstwach i halach, aniżeli w domach jednorodzinnych. Nakładane są maszynowo metodą natrysku ciśnieniowego lub ręcznie, za pomocą pacy.

Dwuskładnikowe zaprawy uszczelniające

Wykonuje się je na bazie cementu i dodaje do nich substancje poprawiające szczelność i elastyczność. Zamiast wody, dodaje się do mieszanki płynną emulsję polimerową. Taka zaprawa jest bardzo odporna na duże różnice temperatury. Zachowuje swoją elastyczność, nawet podczas mrozów. Ponadto, tworzy cienkowarstwową powłokę ochronną. Odznacza się również świetną przyczepnością do wielu materiałów budowlanych, a zwłaszcza do tynków gipsowych, jastrychów anhydrytowych lub cementowych, płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych, betonu komórkowego, ceramiki budowlanej, starych okładzin ceramicznych, a nawet podłoży asfaltowych.

Takie zaprawy wykorzystuje się do izolowania fundamentów, piwnic od wewnętrznej strony budynku, a także jako materiał uszczelniający pod okładziny cementowe, klinkierowe, kamienne. Stosuje się je na tarasach i balkonach. Dzięki wysokiej elastyczności, takimi masami można izolować baseny i inne zbiorniki wodne. Nadają się również do wykonywania wanien wodoszczelnych.



Zaprawy szybkowiążące do tamowania przecieków

Jest to rodzaj środków pierwszej pomocy, które wykorzystywane są do tamowania przecieków wody przez ściany piwniczne. Można taką zaprawę nanosić na wilgotne powierzchnie. Są w stanie wytrzymać nawet bardzo duże ciśnienie hydrostatyczne. Wiążą się w ciągu 30 sekund. Można nanosić taką zaprawę poprzez gumowe rękawiczki.

Nowością są specjalne pudry do tamowania przecieków w ścianach piwnicznych. Suchy puder należy wetrzeć w wilgotną ścianę, a po kilku minutach utworzona zostaje sztywna powłoka izolacyjna.

Masy w systemie uszczelnień

Masy mineralne sprzedawane są jako główny składnik uszczelnień. Zawierają wszystkie niezbędne materiały potrzebne do prawidłowego wykonania izolacji. Oprócz zapraw i szlamów, można nabyć masy szpachlowe, taśmy uszczelniające i ochronne, preparaty gruntujące oraz materiały wykończeniowe.

Gdy zdecydujemy się na zakup takiego systemu, możemy mieć pewność, że produkty zostały do siebie idealnie dobrane. Często możemy również na tym zaoszczędzić, ponieważ w zestawie masy kosztują mniej niż osobno. Każdy z systemów posiada specjalna instrukcję, dzięki której będziemy wiedzieli jak postępować. Otrzymujemy również wieloletnie gwarancje.

Nakładanie mas mineralnych

Zaprawa uszczelniająca może być stosowana w temperaturze od +5 do 30°C. Trzeba jednak pamiętać, że mieszanki, które mamy w zestawie różnie reagują w określonych temperaturach. Na przykład latem zaprawa będzie szybciej schła, przez co trzeba będzie przygotowywać mniejsze porcje. Szybkie wiązanie posiadają masy do tamowania przecieków. Robią się twarde już po około 2 minutach. Mogą być nakładane na wszystkie podłoża mineralne. Pamiętać trzeba jednak, że jeśli zamierzamy wykonać izolację przeciwwodną, to podłoże nie powinno mieć rys i pęknięć o szerokości większej niż 0,25 mm. Jeśli takowe powstaną, trzeba je wypełnić masą szpachlową. Przed nakładaniem warstwy izolacyjnej, należy dokładnie oczyścić podłoże z zabrudzeń i pyłów. Można je również zwilżyć wodą, aby nie została ona zbytnio odciągnięta z zaprawy.

Nakładanie zapraw i tynków wodoszczelnych jest możliwe dzięki pacom tynkowym. Masa nieelastyczna może zostać nałożona na ściany dopiero po 3 miesiącach od ich zbudowania. Mury muszą wcześniej osiąść. Ta zależność nie dotyczy mas do hydroizolacji, które zachowują po nałożeniu elastyczność.

Produkty do hydroizolacji dostępne w naszym sklepie

Sika – Remont

Sika – Remont

Sika to międzynarodowa firma specjalizująca się w produkcji produktów chemicznych dla branży budowlanej i przemysłowej. Dystrybuuje swoje produkty do ponad 80 krajów na całym świecie.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/732-sika

 



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx