Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Głębokość fundamentów
#1
Na jakiej głębokości powinny być wykonane fundamenty pod dom ?
Reply
#2
Fundament powinien być posadowiony poniżej granicy przemarzania gruntu.
Poniższa grafika obrazuje rozmieszczenie stref przemarzania w Polsce
[Image: strefy_przemarzania_gruntu_w_polsce.jpg]
Reply
#3
Ja dołożyłem do tego co na mapie 10 cm
Reply
#4
Dobrze zrobiłeś pogłębiając fundamenty jestem ciekaw czy nie zapomniałeś ich ocieplić na przykład pianką PUR  ja tak zrobiłem i jestem zadowolony podrzucę Ci namiary na sprawdzoną firmę hermetiksystem.pl 660-719-208
Reply
#5
Głębokość posadowienia nie zależy tylko od granicy przemarzania gruntu, chociaż to czynnik najczęściej decydujący. Trzeba też uwzględnić rodzaj konstrukcji, rodzaj gruntu oraz poziom wody gruntowej. Przy głębszych posadowieniach trzeba tylko pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skarp wykopów, np. poprzez dobre szalunki do wykopów. Cena zwykle nie jest wygórowana, a bezpieczeństwo najważniejsze Smile
Reply
#6
To z pewnością zależy od rodzaju budowy i zakładanego projektu. O tym, jakie prace w tym zakresie muszą być wykonane, sprawdzisz tutaj. Opisano tu, jak wygląda proces palowania fundamentów i kiedy zachodzi potrzeba zastosowania takiej techniki. Głębokość fundamentów zawsze ocenia geodeta, który musi dokonać odpowiednich pomiarów i zbadać grunt.
Reply
#7
Na dodatek przy fundamentach głębokich stosuje się głównie pale wiercone wielkośrednicowe o ich charakterystyce można doczytać na https://techtech.pl/kiedy-i-gdzie-stosuj...rednicowe/ w fachowym poradniku.
Reply
#8
Dobrze, że znalazłam temat o fundamentach ponieważ jestem w trakcie planowania inwestycji, która dotyczyć będzie budowy hal. Zastanawiam się nad wykorzystaniem kotew gruntowych https://aarsleff.com.pl/oferta/technolog...twy-stale/ Kotwy podpierające konstrukcje oporowe wykonuje się w jednym lub wielu poziomach. Poziom górny kotew wykonywany jest zwykle ponad poziomem wody gruntowej. Kotwy gruntowe przede wszystkim zabezpieczają ściany, jak również je stabilizują, zakotwiczają, usztywniają a nawet podpierają.
Reply
#9
Szalunki budowlane to nieodłączny element każdych prac fundamentowych. Ich głównym zadaniem jest nadanie betonowi konkretnego i trwałego kształtu. Pozwalają utworzyć formy, które następnie są wypełniane mieszanką betonową. Zabezpieczenie wykopów szalunkami trwa od dwóch do czterech tygodni, w zależności od tego kiedy beton zgęstnieje. Wówczas elementy szalunkowe i ich powstałe rusztowanie, zostaje rozebrane.
Reply
#10
Dobrze będzie wypożyczyć szalunki w Głogowie https://wypozyczalnia-radoxim.pl/, ponieważ jest to bardzo ważny element podczas wykonywania prac fundamentowych. Wszelkie inne potrzebne maszyny budowlane można także wynająć i oszczędzić sobie sporo kosztów. Zwłaszcza, że mamy gwarancję sprawności takiego sprzętu.
Reply
#11
Świetna mapka. Nie widziałem o niej wcześniej. Dzięki administratorze Wink
Reply
#12
Dobrze, że tu trafiłem, trochę mi się rozjaśniło w tym temacie.
Reply
#13
Chyba wiele zależy od warunków glebowych, a jak to dokładnie u Was wyszło. Macie jakieś konkretniejsze informacje?
Reply
#14
No właśnie, a nie mieliście tak, że musieliście przeprowadzać badania archeologiczne? Ja właśnie tak. Dobrze, że znajomy nakierowała na firmę https://pogotowiearcheologiczne.pl/o-nas/ - bo nie wiem co zrobiłabym. Mogli być nieco tańsi jak dla mnie, ale jakoś usług oceniam najwyżej. Także na pewno warto byłoby do nich się zgłosić.
Reply
#15
W tym temacie na pewno warto także poruszyć temat zabezpieczenia głębokich wykopów, można o tym przeczytać więcej tutaj https://dekoratordomu.pl/jak-zabezpieczyc-glebokie-wykopy. To temat warty zgłębienia!
Reply
#16
Głębokość fundamentów dobrze by była wykonana na co najmniej 1 metr głębokości, fundamentowanie robi się z pomocą pali prefabrykowanych, tutaj: https://www.miastadawniej.pl/czym-jest-p...y-wbijany/ możesz przeczytać czym dokładnie jest pal prefabrykowany wbijany i czemu ta opcja fundamentowania jest lepsza od fundamentowania pośredniego. Wink
Reply
#17
Jeżeli grunt jest niewysadzinowy, czyli piasek, żwirek - to autentycznie wystarczy 50 cm. Jest wiele przykładów na to, że domy były tak budowane i stoją po 100 lat. Działają tu prawa fizyki, zamarzająca woda wyciska niezamarzniętą pod spód, nie tworząc wysadzin. Gdyby to była jednak glina, zamarznie zwiększając objętość.
Reply
#18
Chyba to jest uzależnione od wielu czynników więc ciężko ustalić jedną głębokość
Reply
#19
Jak jest blisko gruntu, to jest również potrzebna dylatacja jeśli masz posadzkę na tarasie.
Reply
#20
Niedawno natrafiłam na profesjonalną firmę specjalizującą się w czyszczeniu posadzek o nazwie http://domkoncepcji.pl/ . Zauważyłam, że oferują one usługi na naprawdę wysokim poziomie, co skłania mnie do rozważenia ewentualnej współpracy z nimi.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)