Różne urządzenia grzewcze – porównanie kosztów
Różne urządzenia grzewcze – porównanie kosztów
25 stycznia 2017
Jakie są koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w budynku pow. 150 m2
Jakie są koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w budynku pow. 150 m2
1 lutego 2017
Pokaż wszystkie
Energia odnawialna lepsza od paliwa kopalnego. Chiny napędzają, a Polska hamuje

Energia odnawialna lepsza od paliwa kopalnego. Chiny napędzają, a Polska hamuje

Energia odnawialna lepsza od paliwa kopalnego. Chiny napędzają, a Polska hamuje

2016 rok był przełomowy dla energii odnawialnej. Jej moc była wyższa niż produkcja energii z paliw kopalnych. Są to dane, jakie upubliczniła Międzynarodowa Agencja Energetyczna. W przyszłości wiatr, powietrze i woda mają być już powszechnie wykorzystywane do produkcji energii. Rynek ten napędzają Chiny. Natomiast Polska deklaruje nadal przywiązanie do węgla. Niestety, ale efektem tego mogą być gigantyczne kary dla naszego kraju.

Polska przywiązana do węgla
To nie pierwszy rząd, który deklaruje, że głównym opałem w Polsce jest węgiel. PiS w ostatniej kampanii wyborczej deklarowało, że nie zamknie żadnej kopalni. Ponadto, premier Beata Szydło zapowiedziała, że za kilka lat jest w planach budowa nowych kopalni. Eksperci ostrzegają jednak, że takie podejście rządu może nas sporo kosztować. Jeżeli nie zostaną podjęte żadne inwestycje w ramach OZE, grożą nam gigantyczne kary finansowe od Unii Europejskiej.

Zgodnie z podpisanymi zobowiązaniami, Polska ma być rozliczana z realizacji 15-proc. udziału odnawialnych źródeł energii w całej energetyce. Powinniśmy ten cel osiągnąć w 2020 roku, jednak zostały już tylko trzy lata. Jak wynika z danych na rok 2014, z odnawialnych źródeł pochodzi 11,45 proc. zużywanej w naszym kraju energii. Jeżeli tempo zostanie utrzymane, w 2020 roku uda nam się osiągnąć zaledwie 13% normy. Komisja Europejska już rok temu przypomniała, że Polska może mieć problemu z realizacją celu.

Grzegorz Skarżyński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przypomina, że ponad połowa krajów należących do UE nie tylko już zrealizowała unijne wytyczne, ale również wyprodukowała nadwyżkę zielonej energii. Wiceprezes zaznacza, że kary mogą sięgać nawet 3 mld euro za nie zrealizowanie norm. Od kar mogą nas uchronić jedynie interwencyjne zakupy zielonej energii za granicy. Ale to nie oznacza, że uda nam się wiele zaoszczędzić. Taka energia może kosztować nawet 100 euro za MWh. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, ile musielibyśmy jej kupić, ostateczny rachunek może wynieść około 1,8 mld euro. Nie jest to jednak rozwiązanie, które może zadowolić UE, ponieważ nadal nie będziemy wypełniali krajowych zobowiązań w zakresie produkcji energii z OZE.



Najważniejsze rynki
Za produkcję 2/3 światowego rozwoju energetycznego mają być odpowiedzialne cztery rynki:

  • Stany Zjednoczone
  • Unia Europejska
  • Inie
  • Chiny

Ich zadaniem jest zniwelowanie problemu zanieczyszczeń powietrza, któremu winny jest gwałtowny rozwój przemysłu. Chiny będą odpowiadać za 40 proc. światowego rozwoju sektora zielonej energii. MEA uważa, że nadal potencjał OZE nie jest w pełni wykorzystywany pomimo szybkiego rozwoju energii odnawialnej. Na przeszkodzie stają przede wszystkim wysokie koszty instalacji i wytwarzania energii z OZE. Występują również bariery administracyjne i polityczne, wśród których króluje Polska.

Eksperci MAE wątpliwie wyróżnili polski parlament, który wprowadził kilka miesięcy temu ograniczenia dotyczące produkcji energii wiatrowej. Niecały miesiąc później Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE, która na nowo określa zasady wsparcia rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Zdaniem rządu to najnowocześniejsza ustawa w Europie, według opozycji jest „dramatycznie zła”.

Pomimo tego, że energia odnawialna w 2015 roku powiększyła się o 153 gigawaty, a MAE uważa, że będzie ona w najbliższych kilku latach najszybciej rozwijającym się źródłem energii elektrycznej, to polski rząd nadal jest do niej nieprzychylny. Warto podkreślić, że największym fanem energii odnawialnej na świecie są Chiny. Co godzinę instaluje się tam dwie nowe turbiny wiatrowe, a w ubiegłym roku zainstalowano tam 500 tysięcy paneli słonecznych.



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx