Test: AKSILBET POSADZKA farba do posadzek betonowych
Test: Aksilbet posadzka farba do posadzek betonowych
12 maja 2017
Z wizytą u czołowego producenta systemów wentylacyjnych firmy Remak
16 maja 2017
Pokaż wszystkie
Pellet – czy to tani sposób ogrzewania

Pellet – czy to tani sposób ogrzewania

Pellet – czy to tani sposób ogrzewania ?

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz gazu szukamy alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu. Ciekawym rozwiązaniem są kotły na paliwa biogeniczne, czyli na pellet.

Pellet – czy to tani sposób ogrzewania

Pellet – co to za paliwo ?

Pellet jest ekologicznym paliwem odnawialnym, które powstaje tylko z naturalnych surowców, są to głównie trociny i odpady drzewne, są prasowane pod wysokim ciśnieniem, bez użycia środków chemicznych, dzięki temu pellet posiada zerowy bilans CO2 i niską emisje szkodliwych dla środowiska substancji.

Wyróżnić można następujące rodzaje pelletu:

- pellet agro – powstaje ze słomy, siana, biomasy roślin energetycznych,

- pellet drzewny – powstaje z trocin, zrębek,

- pellet z łuski słonecznika,

- pellet z innych odpadów.

Pellet dostępny jest w postaci granulatu, nie jest wymagający pod względem magazynowania, transport odbywa się w bezproblemowy sposób, ponieważ pellet przywożony jest w kilkunasto kilogramowych workach.

Dodatkową zaletą pelletu jest to, że po jego spaleniu pozostaje niewiele popiołu, rozwiązane to jest bardzo przyjazne dla środowiska, ze względu na możliwość wykorzystania popiołu do nawożenia ogródka.

Ceny pelletu w porównaniu do cen węgla ( ekogroszek i gruby/orzech )

W Polsce nadal za najbardziej ekonomiczne paliwo uznaje się ekogroszek. Tonę ekogroszku na Śląsku można kupić za około 900 złotych. Koks gruby/orzech (27000 J/kg) to koszt już ponad 1000 złotych za tonę, natomiast najwyższej jakości pellet drzewny (19000 J/kg) to ok. 1100 złotych za tonę.

Pomimo tego, że pellet jest nieco droższy od pozostałych materiałów grzewczych, to jest bardziej wydajny i przede wszystkim ekologiczny, co w obecnej sytuacji środowiskowej nie jest bez znaczenia.

Należy pamiętać iż cena pelletu tak jak innego paliwa stałopalnego poza sezonem grzewczym nieznacznie spada, warto by było zastanowić się tak by zaoszczędzić trochę pieniędzy nad ich zakupem w tym okresie

pieniądze - K1
kocioł piec węgiel pellet

Właściwości kotłów na pellet

Koły na pellet odznaczają się coraz wyższą sprawnością, osiągającą nawet 89%, dzięki temu, że działają one automatycznie, są ekonomicznym oraz wygodnym w użyciu rozwiązaniem, wymagają obsługi raz na 5-7 dni.

Nowoczesne kotły na pellet posiadają zewnętrzne zasobniki na paliwo, budowa kotłów sprawia, że ich załadunek jest bardzo prosty, możemy dzięki temu oszczędzić sporo czasu. ponieważ dozór pieca nie będzie konieczny, wszystko odbywa się automatycznie. Najnowszej generacji kotły na pellet posiadają także samoczyszczący się palnik oraz automatykę sterująca, wyposażone są również w wymienniki zapewniające maksymalny odbiór ciepła podczas procesu spalania.

Pamiętaj, aby nie wybierać kotła, który ma większą moc niż ta, która została obliczona w projekcie domu, przez większą część sezonu grzewczego kocioł będzie pracował z mocą nominalną. Pozwoli to na osiągnięcie przez niego najwyższej sprawności, dochodzi wtedy do mniejszego zużycia pelletu, a tym samym zapewni możliwość oszczędzania.

Pellet – czy to tani sposób ogrzewania ?

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz gazu szukamy alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu. Ciekawym rozwiązaniem są kotły na paliwa biogeniczne, czyli na pellet.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

1 Komentarz

  1. Henryk67 pisze:

    jak dla mnie nie ma tańszego, a co najważniejszego tak ekologicznego rozwiązania jak pellet. Sam w domu mam od jakiegoś czasu kocioł na pellet i jestem bardzo zadowolony z tego, że się na to zdecydowałem:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *