Pompy ciepła w obiektach zabytkowych
21 lipca 2017
Posadzka epoksydowa do garażu
Podłoże pod posadzkę z żywicy epoksydowej – jak je przygotować ?
25 lipca 2017
Pokaż wszystkie
Wady i zalety wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej

Wady i zalety wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej

Wady i zalety wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej

W większości domów występuje wentylacja grawitacyjna. Niektórzy jednak decydują się na stosowanie wentylacji mechanicznej. Warto poznać wady i zalety obydwu rozwiązań.

Kiedy wentylacja grawitacyjna najlepiej się sprawdza ?

Wentylacja grawitacyjna jest prostym systemem, w którym wymiana powietrza w pomieszczeniach odbywa się na skutek jego naturalnego ruchu. Ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego, dlatego wypływa z domu pod wpływem siły wyporu. Występuje wtedy w naszych pomieszczeniach podciśnienie, które powoduje dostarczanie do wnętrz świeżego powietrza. Na działanie wentylacji grawitacyjnej wpływa wiatr. W zależności od kierunku, może on ułatwiać lub utrudniać wymianę powietrza w domu.

Aby wentylacja grawitacyjna działała właściwie, należy zastosować pionowe przewody kominowe w pomieszczeniach, w których powietrze musi być usuwane, czyli m.in. w łazience oraz kuchni. Najskuteczniej, wentylacja grawitacyjna działa wtedy, gdy temperatura zewnętrzna nie przekracza kilkunastu stopni Celsjusza. Gdy jest cieplej, konieczne jest otwieranie okien, aby zwiększyć moc wentylacji. Niekorzystanie na działanie wentylacji wpływają również duże różnice temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Może to spowodować zbyt intensywny przepływ powietrza przez pomieszczenia. Problem ten można zminimalizować dzięki kratkom wywiewnym i nawiewnym z ruchowymi przepustnicami. Mogą być one sterowane ręcznie lub automatycznie.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – na co zwrócić uwagę ?Wentylacja mechaniczna – dobra na wszystko

Wentylacja mechaniczna pozwala uniezależnić się do warunków atmosferycznych. Zapewnia stały przepływ powietrza, ale zwiększa także możliwość jego przetwarzania, nawet bez konieczności otwierania okien. W domach jednorodzinnych stosowana jest wentylacja wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Wzbogacana jest ona również o odzysk ciepła z wywiewanego powietrza.

Wentylacja wywiewna jest związana z zastosowaniem wentylatorów, które wprowadzają do pomieszczenia podciśnienie. Montuje się je na wlotach do przewodów, którymi jest usuwane powietrze. Przewody można wprowadzać przez dach lub przez ścianę. Wentylowaniem całego domu zajmuje się jeden centralny wentylator. To właśnie do niego doprowadzane są przewody z pozostałych pomieszczeń znajdujących się w domu.

W wielu domach, zamiast wentylacji wywiewnej, stosowana jest wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Powietrze zasysane z zewnątrz przez jeden z wentylatorów dopływa przewodem najpierw do centrali, a z niej siecią przewodów dociera do pokoi. Zadaniem drugiego wentylatora jest wyciąganie powietrza z pomieszczeń i transportowanie go na zewnątrz.



 

Zalety i wady wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna jest systemem tanim i prostym w montażu. Zapewnia właściwą wymianę powietrza bez konieczności instalowania urządzeń mechanicznych wymagających napędu. Jest to system bezawaryjny, działający całkowicie za darmo.

Ten system ma jednak swoje wady. Przede wszystkim jej działanie jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Nie ma także skutecznego sposobu na znaczne zwiększenie jej wydajności. Powoduje także duże straty ciepła.

Zalety i wady wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna jest nowoczesnym systemem, w którym bez żadnych problemów można zwiększać i zmniejszać wydajność. Dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń, a usuwa z nich to zużyte. Dzięki rekuperacji można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu.

Wybierając wentylację mechaniczną trzeba jedna liczyć się z kosztami instalacji, jak i późniejszej eksploatacji, które nie są małe. Mechanizmy zastosowane w tej wentylacji mogą ulec awarii, a przewody zajmują sporo miejsca.

Co wybrać?

Bardzo trudno jest zdecydować, która wentylacja jest lepsza. Na pewno wentylacja mechaniczna jest bardzo skuteczna, ale przy tym droższa. Związane jest to zarówno z kosztami zakupu poszczególnych elementów systemu, jak i z późniejszą eksploatacją. Wentylatory pobierają energię elektryczną, która jak wiadomo nie jest zbyt tania. Natomiast wentylacja grawitacyjna działa całkowicie za darmo. Na wentylację mechaniczną decydują się jednak osoby, które chcą znacząco zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu, co w tym przypadku jest jak najbardziej możliwe.


Zobacz również w naszym sklepie 

Klimatyzacja i wentylacja – Remont

Klimatyzacja i wentylacja – Remont

Każdy zasługuje na wysoki komfort w swoich pomieszczeniach. Zarówno tych biurowych, jak i domowych. Taki efekt może wprowadzić do wnętrz klimatyzacja oraz wentylacja

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1871-klimatyzacja-i-wentylacja




Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Najważniejsze zalety wentylacji grawitacyjnej to to że jest za darmo

1
0
Podziel się swoją opiniąx