DAIKIN Bluevolution 2018 Cennik - Katalog produktowo – cenowy
DAIKIN Bluevolution 2018 Cennik – Katalog produktowo – cenowy
29 maja 2018
Aksilbet dachówka
Aksilbet dachówka – farba do dachówek, eternitu i oduline
30 maja 2018
Pokaż wszystkie
Charakterystyka energetyczna. Czym jest, jak ją interpretować ?

Charakterystyka energetyczna. Czym jest, jak ją interpretować ?

Charakterystyka energetyczna. Czym jest, jak ją interpretować?

Charakterystyka energetyczna. Czym jest, jak ją interpretować? Jeżeli się nad tym zastanawiasz, poniżej znajdziesz szereg informacji na ten temat.

Jak wygląda dokument charakterystyki energetycznej ?

Charakterystyka energetyczna jest dokumentem urzędowym zawierającym informacje na temat:

  • izolacji,
  • strat ciepła,
  • sprawności energetycznej,
  • wymaganej mocy instalacji grzewczej.

Wszystkie te dane pozwalają oszacować przyszłe koszty eksploatacyjne dotyczące ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Nie ma sztywnej, jednolitej formy, jak powinna wyglądać charakterystyka energetyczna, dlatego sporządzany jest on w dość swobodny sposób. W Internecie można znaleźć jednak sugestie, jak taki dokument powinien wyglądać.

Charakterystyka energetyczna powstaje na podstawie ściśle określonej metodologii pozwalającej na przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Charakterystyka energetyczna dotyczy budynku dopiero projektowanego, czyli takiego, który ma dopiero powstać w przyszłości. Pozwala na przeanalizowanie różnych źródeł ciepła i wybranie tego rozwiązania, które pod względem eksploatacyjnym będzie najkorzystniejsze. Głównym celem powstania tego dokumentu jest uzyskanie potwierdzenia, że zastosowane rozwiązania architektoniczne i instalacyjne są zgodne z obowiązującymi przepisami, a także zapewnią oszczędności w gospodarstwie domowym.

Kiedy budynek spełnia normy określone w charakterystyce energetycznej ?

Są dwie kwestie, które muszą zostać spełnione, jeżeli budynek ma spełniać wymogi określone w charakterystyce energetycznej. Pierwszą jest to, aby wartości przegród zewnętrznych budynku posiadające współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K] były mniejsze lub równe w stosunku do wartości określonych w aktualnych wymaganiach technicznych.

Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, aby instalacje w budynku pozwoliły uzyskać wskaźnik rocznego obliczeniowego zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną EP [kWh/m2rok] mniejszy bądź równy od wartości określonej w aktualnych warunkach technicznych.


Zobacz również

Energia – Budowa i Remont

Energia – Budowa i Remont

Energia – bez niej nie da się żyć  Dostęp do światła i prądu jest tym, czego potrzebuje współczesnych człowiek. Tak naprawdę, gdy brakuje energii elektrycznej, nie możemy niczego w domu zrobić.

Zobacz: remont.biz.pl/category/energia/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil Woźniak
Kamil Woźniak
4 lat temu

Bardzo przydatny wpis. Wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu.

Dominik Mirkiewicz
Dominik Mirkiewicz
4 lat temu

Moim zdaniem lepiej więcej wydać na ocieplenie domu niż później co roku przepłacać na ogrzewanie. Do tego korzystanie ze źródeł odnawialnej energii (np. solary) i dom spłaca się sam 🙂

2
0
Podziel się swoją opiniąx