Charakterystyka energetyczna. Czym jest, jak ją interpretować? Jeżeli się nad tym zastanawiasz, poniżej znajdziesz szereg informacji na ten temat.
Charakterystyka energetyczna jest dokumentem urzędowym zawierającym informacje na temat:
Wszystkie te dane pozwalają oszacować przyszłe koszty eksploatacyjne dotyczące ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Nie ma sztywnej, jednolitej formy, jak powinna wyglądać charakterystyka energetyczna, dlatego sporządzany jest on w dość swobodny sposób. W Internecie można znaleźć jednak sugestie, jak taki dokument powinien wyglądać.
Charakterystyka energetyczna powstaje na podstawie ściśle określonej metodologii pozwalającej na przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Charakterystyka energetyczna dotyczy budynku dopiero projektowanego, czyli takiego, który ma dopiero powstać w przyszłości. Pozwala na przeanalizowanie różnych źródeł ciepła i wybranie tego rozwiązania, które pod względem eksploatacyjnym będzie najkorzystniejsze. Głównym celem powstania tego dokumentu jest uzyskanie potwierdzenia, że zastosowane rozwiązania architektoniczne i instalacyjne są zgodne z obowiązującymi przepisami, a także zapewnią oszczędności w gospodarstwie domowym.
Są dwie kwestie, które muszą zostać spełnione, jeżeli budynek ma spełniać wymogi określone w charakterystyce energetycznej. Pierwszą jest to, aby wartości przegród zewnętrznych budynku posiadające współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K] były mniejsze lub równe w stosunku do wartości określonych w aktualnych wymaganiach technicznych.
Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, aby instalacje w budynku pozwoliły uzyskać wskaźnik rocznego obliczeniowego zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną EP [kWh/m2rok] mniejszy bądź równy od wartości określonej w aktualnych warunkach technicznych.
Zobacz również
Energia – bez niej nie da się żyć Dostęp do światła i prądu jest tym, czego potrzebuje współczesnych człowiek. Tak naprawdę, gdy brakuje energii elektrycznej, nie możemy niczego w domu zrobić.
Zobacz: remont.biz.pl/category/energia/
Bardzo przydatny wpis. Wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu.
Moim zdaniem lepiej więcej wydać na ocieplenie domu niż później co roku przepłacać na ogrzewanie. Do tego korzystanie ze źródeł odnawialnej energii (np. solary) i dom spłaca się sam 🙂