Producenci - marki pomp ciepła obecnie dostępni w Polsce
Producenci / marki pomp ciepła obecnie dostępni w Polsce
3 stycznia 2020
Czym jest system HVAC
Czym jest system HVAC
5 stycznia 2020
Pokaż wszystkie
Zalety ogrzewania domu bliźniaka wspólną kotłownią

Zalety ogrzewania domu bliźniaka wspólną kotłownią

Zalety ogrzewania domu bliźniaka wspólną kotłownią

Marząc o własnym domu mamy do wyboru trzy rozwiązania a mianowicie dom wolno stojący, dom bliźniak oraz mieszkanie w zabudowie szeregowej. Dom wolno stojący ze względu na komfort mieszkania dla wielu z nas jest najlepszym wyborem jednak dla osób z mniej zasobnym portfelowym alternatywą ze względu na niższy koszt budowy może okazać się dom bliźniak w którym ze względu na wiele elementów wspólnych takich jak np. działka budowlana, fundamenty, ściany lub dach realny koszt koszt budowy potrafi być o ponad 20 % niższy niż w przypadku domu wolno stojącego.

Dodatkowa duża oszczędność może wynikać z faktu budowy jednej wspólnej kotłowni, zastanówmy się tym samym jakie mogą być zalety takiego rozwiązania.

Do największej zalety wspólnego systemu grzewczego niewątpliwie należeć będzie fakt iż budowa kotłowni będzie o połowę tańsza niż w przypadku budowy w domu wolno stojącym. W przypadku ogrzewania gazowego dzielimy koszt przyłącza gazowego do domu, korzystamy z jednego komina spalinowego oraz ze wspólnego pomieszczenia w którym zainstalujemy kocioł gazowy plus zasobnik na ciepła wodę użytkową. Natomiast w przypadku ogrzewania bliźniaka za pomocą pompy ciepła również koszt zakupu i montażu pompy ciepła będziemy mieli wspólny. Koszt „zrobienia” kotłowni w nowym domu to przedział 30 000 do 40 000 złotych tak więc w przypadku wspólnej instalacji grzewczej możemy realnie zaoszczędzić około 20 000 które możemy przeznaczyć np. na instalacje fotowoltaiczną dzięki której o ile wybierzemy pompę ciepła możemy ogrzewać dom za darmo. Kolejną zaletą wspólnej kotłowni jest fakt że wszelkie późniejsze koszty serwisowe również będziemy mogli podzielić na pół.
rekuperacja
Warto również zastanowić się nad wprowadzeniem do swojego bliźniaka systemu wentylacji mechanicznej ( rekuperacja ) która w znacznym stopniu obniża koszty ogrzewania domu lub mieszkania. W tej sytuacji również koszt instalacji jesteśmy stanie pomniejszyć o połowę poprzez montaż tylko jednego rekuperatora który mówimy tutaj o urządzeniu z górnej półki potrafi kosztować około 10 000 zł, więc nie jako następne 5000 złotych zostaje nam w kieszeni.
Zobacz więcej informacji o rekuperacji
Dla osób pragnących kupić dom bliźniak mogę polecić stronę internetową https://pewnylokal.pl/ na której znajdziecie wszystko co będzie wam potrzebne podczas odbioru takiego mieszkania.

Zalety ogrzewania domu bliźniaka wspólną kotłownią

Marząc o własnym domu mamy do wyboru trzy rozwiązania a mianowicie dom wolno stojący, dom bliźniak oraz mieszkanie w zabudowie szeregowej. Dom wolno stojący ze względu na komfort mieszkania dla wielu z nas jest najlepszym wyborem jednak dla osób z mniej zasobnym portfelowym alternatywą ze względu na niższy koszt budowy może okazać się dom bliźniak w którym ze względu na wiele elementów wspólnych takich jak np. działka budowlana, fundamenty, ściany lub dach realny koszt koszt budowy potrafi być o ponad 20 % niższy niż w przypadku domu wolno stojącego. Dodatkowa duża oszczędność może wynikać z faktu budowy jednej wspólnej kotłowni, zastanówmy się tym samym jakie mogą być zalety takiego rozwiązania.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx