Opis systemu Sika Balkony Standard
6 czerwca 2016
Sufity i ściany w kolorze białym
27 czerwca 2016
Pokaż wszystkie

I-5 Design

Korzyści i minusy oświetlenia ledowego

Oświetlenie ledowe jest dość nowym produktem w ofertach oświetleniowych. Szybko zyskały bardzo duże uznanie i wciąż wiele osób się nimi interesuje, co wskazuje, że nie jest to trend sezonowy. Ich technologia opiera się na półprzewodnikowym rozwiązaniu. Cenione są ze względu na trwałość i dużą efektywność działania – mogą być użytkowane nawet 25 razy dłużej niż standardowe żarówki.

Świecącą diodę rynek elektroniczny zna i stosuje już od drugiej połowy dwudziestego wieku, natomiast konieczne było opracowanie diod posiadających dużą moc, by oprawy LED mogły zyskać taką popularność. Diody te mają dopiero dzięki temu światło silne na tyle, by mogły być stosowane w miejsce standardowych żarówek. Dziś rozwinięto to jeszcze bardziej, tworząc moduły o jeszcze większej sile światła, które wykorzystywane są w obiektach użytkowych i publicznych, np. jako światło uliczne, stosowane w systemach iluminacyjnych czy podświetleniach reklam wielkoformatowych.

Te najpopularniejsze zastosowanie, zastępujące żarówki w najbardziej typowych obiektach (domach, biurach itp.) realizowane jest zwykle poprzez diody mające moc oświetleniową od jednego do pięciu W. Oświetlenie LED może być dowolnie kreowane dla uzyskania najlepszej świetlnej kombinacji we wnętrzu, umożliwia to wybór właściwej soczewki, której kąt świecenia może przybierać wielkość od 10 do 160 stopni.

Przed zastosowaniem tego oświetlenia u siebie, warto poznać przemawiające za nim zalety, ale również wady.

 

I-5 Design

Photo credit: I-5 Design & Manufacture via Foter.com / CC BY-NC-ND



Zalety oświetlenia LED

Oświetlenie LED ma obecnie najwyższą energooszczędność spośród wszystkich stosowanych źródeł światła. Mają też wysoką efektywność działania, wskaźnik przekształcania odbieranej energii w widzialne światło wynosi średnio 87 procent, podczas gdy w przypadku standardowej żarówki oscyluje on na poziomie jedynie 7 procent. Długość pracy modułów ledowych wynosi 50 tysięcy godzin. Jest to wartość średnia, będąca aż 25 razy większą długością pracy w porównaniu z normalną żarówką i 10 razy większą, niż żarówka halogenowa. W przeliczeniu na lata, z raz kupionej żarówki LED można korzystać przez średnio sześć lat.

Wytrzymałość jest kolejnym atutem diody LED, składającej się z dwóch półprzewodników i dwóch elektrod. Konstrukcja pozbawiona jest części szklanych oraz ruchomych, co niweluje podatność na czynniki mechaniczne, w tym wstrząsy, stanowiące zagrożenie dla normalnej żarówki.

Dzięki kierunkowemu padaniu światła źródło zogniskowane może powstawać bez konieczności stosowania reflektorów. Jest to jednak pewien minus w przypadku, gdy chce się stworzyć światło rozproszone, mające oświetlać całe pomieszczenie, konieczne jest wtedy zastosowanie dodatkowych soczewek do rozproszenia strumienia światła. Miłośnicy kolorów doceniają fakt, iż w lampach led mogą mieć światło nie tylko białego koloru. Dostępne są podstawowe diody emitujące światło w barwie zielonej, czerwonej, niebieskiej i bursztynowej, lecz można zakupić także specjalne moduły, dzięki którym można uzyskiwać pełną dostępność kolorystyczną. One także mają trzy sekcje kolorystyczne, emitujące światło o kolorze czerwonym, zielonym lub niebieskim, lecz znacznie większy zakres możliwości kolorystycznych osiąga się dzięki mieszaniu tych barw.

Oświetlenie za pomocą diod led

Diody LED szybciej osiągają pełne włączenie i wyłączenie niż standardowe żarówki. Uzyskanie całkowitej jasności dokonuje się czasie ułamków sekund, normalne żarówki stabilizują się w ciągu kilku pełnych sekund, a więc kilkunastokrotnie więcej niż diody. Możliwa jest praca diod LED z funkcją ściemniania. Jest to znaczny wyróżnik w stosunku do typowych rozwiązań, pozwala na energooszczędność oraz większe możliwości zapewnienia odpowiedniego klimatu poprzez moc oświetlenia, w zależności od potrzeb na daną chwilę. Duża sprawność diod LED pozwala na efektywną pracę przy małych ilościach emitowanego ciepła. Zwykłe żarówki część energii przekształcają ubocznie w ciepło, w przypadku diod LED znacznie więcej energii przekształca się w ciepło, dzięki czemu można je stosować także w obiektach, w których wzrost temperatury nie jest wskazany i gdzie trzeba promieniowanie cieplne jest szczególnie niewskazane.

Standardowe żarówki gasną nagle, w jednym momencie przechodząc od świecenia, do całkowitego braku generowania oświetlenia. Diody LED natomiast tracą jasność stopniowo, pozwalają więc przygotować się do zmiany oświetlenia, nie pozostawiając mieszkańców nagle w mroku.

Ich produkcja odbywa się bez zastosowania niekorzystnych dla środowiska metali, w tym rtęci. Jest to więc produkt znacznie bardziej ekologiczny niż wszelkie inne stosowane źródła światła.



Wady światła LED

Kupno światła w technologii LED wiąże się z wydaniem wyższej kwoty, niż konieczna jest do wydania na inne rodzaje oświetlenia. Cena ta może być jednak myląca, jeśli nie weźmie się pod uwagę trwałości diod LED, a jest ona większa nawet 10 razy od standardowych produktów, co oznacza, że w miejsce jednego moduły LED trzeba będzie zastosować dziesięć żarówek, w perspektywie czasu więc LED nie jest rozwiązaniem droższym.

Światło emitowane przez diody LED o ciepłej barwie, przypominające światło słoneczne, to nowość w tego typu produktach. Nowość przekłada się również na wyższą cenę produktu, gdyż na tą chwilę jedynie najlepsze produkty mogą stworzyć takie światło. Zdecydowanie więcej i w standardowym zakresie cenowym jest diod produkujących zimne światło, które sprawia, że przedmioty znajdujące się w otoczeniu wyglądają nieco inaczej, wizualnie zmieniają swoją powierzchnię i kolorystykę.

Chłodny odcień światła tworzonego przez diody LED, z wyłączeniem tych najwyższej klasy, najbardziej nowoczesnych, wywołuje tak zwany niebieski szum, sprawiający, że przedmioty postrzegane są nieco inaczej, a silniejsze odbijanie światła przez atmosferę sprawia, że patrzenie wprost na diodę oślepia i oczy i powoduje rażenie.

Diody są także wrażliwe na temperaturę, tak więc wpływa ona na ich pracę.



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx