Szkolenie COSMOVENT – centrale rekuperacyjne z automatyką
13 marca 2016
Problemy frankowiczów, czyli jak zadziałać, gdy rata idzie w górę.
Problemy frankowiczów, czyli jak zadziałać, gdy rata idzie w górę.
20 marca 2016
Pokaż wszystkie
Dlaczego fugi epoksydowe górują nad cementowymi ?

Dlaczego fugi epoksydowe górują nad cementowymi ?

Dlaczego fugi epoksydowe górują nad cementowymi ?

Najbardziej popularną formą wykończenia okładzin z płytek, są fugi cementowe, które gwarantują łatwość ich zastosowania i niską cenę. Jednak warto spojrzeć w stronę produktów epoksydowych, gdyż mają także wiele do zaoferowania. Fugi cementowe, czyli do tej pory najpopularniejsze, zaczynają ustępować miejsce epoksydowym, jako materiał wykończeniowy spoin, od którego tak bardzo zależy nasz końcowy efekt wykończenia okładziny z płytek. Pomimo tego, że niestety ich cena jest nieco wyższa, zyskujemy zarówno na estetyce jak i jakości, i trwałości. Fugi epoksydowe nadają się do wykończenia płytek ceramicznych, kamiennych, szklanych i ze sztucznego kamienia. Sama, duża przyczepność produktów epoksydowych pozwala także na korzystania z nich, jako materiału do przyklejania płytek ceramicznych.

Pierwsze fugi epoksydowe, zostały stworzone, jako materiał nadający się do posadzek w halach produkcyjnych i pomieszczeniach przemysłowych, gdzie ważne, a zarazem ciężkie jest utrzymanie czystości. Powoli zaczęły one przenikać do domostw, tworząc nowe podejście do wykańczania okładzin. Posiadają również dodatki (np. brokat), pozwalające im na pełnienie także funkcji estetycznej.

Dlaczego fugi epoksydowe ?

  • niebrudzące się.

W porównaniu do tradycyjnych fug cementowych, fugi epoksydowe nie ulegają tak łatwo zabrudzeniom. Dzięki temu doskonale nadają się do posadzek w miejscach, gdzie łatwiej o zanieczyszczenia, takich jak garaż, przedpokój czy kuchnia. Mogą być także z powodzeniem stosowane, jako spoiwo do płytek ułożonych na blatach, ponieważ nie ściemnieją pod wpływem tłuszczu, kawy i barwiących substancji spożywczych. Po zastygnięciu, fuga epoksydowa nie pozwoli na wchłoniecie żadnej substancji. Faktura ich, będąc bardzo gładką, także pomaga w utrzymaniu ich w czystości.

  • idealne do dużych powierzchni.

Fugi epoksydowe, pełnią również funkcję kleju, więc doskonale utrzymują płytki przy podłożu, na całej ich powierzchni. Dodatkowo są na tyle wytrzymałe, że trudno uszkodzić je mechanicznie. Są dużo odporniejsze na wykruszenia, niż klasyczne fugi cementowe. Fugi epoksydowe są idealne do np. basenów, gdzie są one cały czas narażone na wilgoć i chemikalia, jak i do posadzek zaprojektowanych z myślą o bardzo wąskich przestrzeniach miedzy kafelkami, ponieważ już 1mm epoksydu, zwiąże je o wiele silniej, niż grubsza fuga cementowa.

  • odporne na wilgoć.

Produkty epoksydowe, nie przepuszczają wilgoci, pary wodnej, czy po prostu wody. Tak ja było wspomniane powyżej nadają się do basenów. W domu idealnie funkcjonują, jako wykończenie łazienki, czy nawet kabiny prysznicowej, gdzie dodatkowo chronią przed wilgocią, jak i nie tracą swojego koloru.



Jak się układa fugi epoksydowe ?

fuga epoksydowaPrzede wszystkim w miarę szybko. Po tym jak przygotujemy mieszankę, mamy około 30 minut, na wykonanie odpowiednich spoin. Fuga epoksydowa różni się pod względem jej układania od tradycyjnych fug cementowych, wymaga staranności, profesjonalizmu, szybkości i odpowiednich narzędzi. Dlatego lepiej powierzyć to profesjonalistom.

Sama zaprawa, to połączenie żywicy epoksydowej, pełniącej funkcję wypełniacza, utwardzacz i czasami piasek kwarcowy. W momencie złączenia ze sobą tych składników w odpowiednich proporcjach, mamy pół godziny na jej odpowiednie rozprowadzenie, po tym czasie zaczyna twardnieć jak i zwiększa się jej temperatura. W momencie pracy na dużej powierzchni, lepiej jest zaopatrzyć się w kilka małych opakowań, przygotowywanych po kolei, niż zadowolić się jednym, dużym opakowaniem, które może nam szybko zaschnąć.

Fugi epoksydowe nie tylko bardzo szybko zasychają, ale i niemal natychmiast zyskują trwałość. Dlatego wszelaki zabrudzenia zarówno powierzchni, jak i narzędzi należy usunąć niemal natychmiast, gdyż już po kilku dniach może stać się to niemożliwe, ewentualnie w miarę skuteczne za pomocą acetonu technicznego.

Do kładzenia fugi epoksydowej, jak wspomniano wcześniej, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Na pewno warto zaopatrzyć siew gumową, twardą pacę, oraz silikonową szpachelkę, która może się przydać w trudniej dostępnych miejscach. W celu zebrania nadmiaru zaprawy, stosuje sie bawełniane ściereczki. Po ułożeniu spoin, profiluje się je gąbką wiskozową, natomiast do zmycia wodą okładziny, przyda się twarda gąbka z włókniny. Sama zaprawa jest bardzo trudna do usunięcia po zaschnięciu, dlatego najlepiej jest pracować w gumowych rękawicach. Przed nałożeniem jej w szczeliny, należy je dokładnie oczyścić i starannie wysuszyć, gdyż masa epoksydowa nie będzie przywierać do wilgotnej powierzchni. Podczas wypełniania pamiętajmy, że musi być ona układana bardzo starannie, unikając pęcherzyków powietrza. W momencie zabrudzenia płytek, należy je od razu przemyć ciepłą woda. Jednak mimo tak szybkiego zasychania, warto poczekać z użytkowaniem posadzki, do około 3 dni.

Produktami epoksydowymi, można bezproblemowo wypełniać nawet bardzo wąskie szczeliny, jednak przy bardzo wąskich spoinach i przy np. niskiej temperaturze powietrza, warto masę nieco podgrzać np. na grzejniku, aby uzyskała lepszą plastyczność. Pamiętajmy jednak, że możemy podgrzać samą masę, bez utwardzacza, w przeciwnym razie szybko stężeje.



jak fuga do płytek

Czy masa epoksydowa nadaje się wszędzie ?

Wybór zaprawy epoksydowej, należy starannie rozważyć, biorąc pod uwagę to, że nie jest to tania opcja. Doskonale sprawdzają się na posadzkach i nie tylko, w miejscach narażonych na dużą wilgoć, działanie chemikaliów czy pyłów. Natomiast nie nadają się za bardzo do posadzek, które poddawane są ciągłej pracy, takich, jak choćby z zainstalowanym ocieplaniem podłogowym. W wyniku ciągłych drgań, fugi epoksydowe, będąc bardzo sztywnym materiałem, mogą ulec popękaniu, a nawet uszkodzić płytki.

Kolejna cecha epoksydu to, to że nie nadaje się do okładzin o wysokiej nasiąkliwości. Łatwo też o nieprawidłowe ułożenie spoin epoksydowych, co może zakończyć sie tym, że będziemy chcieli je usunąć, z powodu nieestetycznego efektu, lub nawet po prostu doczyścić okładzinę kilka dni po montażu. I tu pojawia się problem, ich trwałość, która oczywiście olbrzymią zaletą, może nam uniemożliwić demontaż lub dokładne wyczyszczenie resztek masy bez uszkodzeń glazury. Dlatego warto zatrudnić fachowca, mający umiejętność pracy z produktami epoksydowymi, który będzie wykonywał takie zadanie. Ważne tez, aby upewnić się, że odpowiada nam kolor spoiwa, które ma być nakładane. Nie da się go później usunąć bez szkód, a na dodatek niektóre masy epoksydowe, mające dodane piasek kwarcowy, mogą po zaschnięciu mieć lekko poszarzałe kolory.



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx